Mýtus o neškodlivosti vodou ředitelných barev při aplikaci

V článku se věnujeme škodlivosti nátěrových hmot při jejich aplikaci (nanášení). Je totiž velmi rozšířený mýtus o tom, že "co nesmrdí, neškodí". Opak je pravdou!

Mýtus o neškodlivosti vodou ředitelných barev při aplikaci

Každého kutila by mělo zajímat nejen to, jak bude nalakovaný nábytek bezpečný pro budoucí uživatele, ale i to, jak může poškodit své zdraví při aplikaci (nanášení) barvy. Problém se nejvíce týká použití stříkací pistole, kdy je velké množství nátěrové hmoty rozprášeno v okolí lakovaného výrobku.

Skutečnost je taková, že ve výčtu laků, které jsou na českém trhu standardně k mání, nenalezneme žádný, o kterém by se s jistotou dalo říci, že je zdravotně nezávadný i během aplikace!

Zdraví si můžeme při aplikaci chránit účinným respirátorem a kvalitním odsáváním. To je ale většinou v kutilských podmínkách nedostupné. Respirátorem nemyslíme roušku připevněnou k obličeji gumičkami, ale kvalitní dýchací respirátor s filtry určenými přesně pro typ nátěrové hmoty, který chceme aplikovat. Takový respirátor se dá pořídit za cca 1500,- Kč.

Vodou ředitelné nátěrové hmoty

Většina lidí se mylně domnívá, že při stříkání vodouředitelnými barvami žádnou ochranu nepotřebují. To je zásadní omyl! Dochází totiž ke vzniku aerosolu (drobné částice laku rozptýlené v ovzduší), který při nedostatečné ochraně vdechujeme. Aerosol samozřejmě vzniká i při stříkání rozpouštědlových, syntetických barev. Jenže ty se na vlhkých stěnách dýchacího traktu zachytí, srazí a tělo je časem vyloučí. Naopak částice barev vodou ředitelných se na stěně dýchací trubice usazují a spojují. Tím se zalepuje plicní stěna. Odbourávání těchto látek probíhá velmi obtížně a dlouho.

Kvalitní respirátor je prostě základ!


Mohlo by Vás zajímat:

Co nejhoršího udělat pro dřevěný zahradní nábytek.

Nevhodné povrchové úpravy pro dřevo v exteriéru