Trampolínu můžeme definovat jako zařízení, kde je silná látka napnutá v kovovém rámu pomocí pružin. Přečtěte si více o trampolínách...
První zmíňky o "něčem", co by se podobalo trampolíně pocházejí z dob Inuitů (domorodí obyvatelé Grónska a Kanady), předchůdců dnešních Eskymáků. Tehdy se k odrážení ale používala kůže mrožů.
Další zmíňky pocházejí z roku 1887, kdy hasiči začali využívat k záchraně osob z hořících budov záchrannou síť, která doskok zachraňovaného dostatečně ztlumila.
V devatenáctém století Cirkus Pobla Funqueho používal síť podobnou trampolíně. Stále to ale bylo spíše k odrážení, než ke skákání, jak známe trampolíny dnes.
První moderní trampolínu postavil doslova v garáži až George Nissen (na obrázku) a Larry Griswold v roce 1936. Nissen závodil v gymnastice a potápění. První trampolína byla vyrobena z pevné tkaniny s kruhovými otvory na krajích. Ta byla napnuta pomocí pružného lana do rámu. Nissen brzy zařízení proslavil, postaral se také o jméno (to převzal ze španělštiny - "El trampolin"=odrazový (skokanský) můstek)). V roce 1942 Griswold a Nissen začali trampolíny vyrábět sériově.
Během druhé světové války se staly trampolíny součástí fyzického vzdělávacího programu pro americké letectvo k prostorovému výcviku pilotů. Cílem používání trampolíny bylo snížit fyzický strach adeptů z pádu nebo točení se ve vzduchu. Trampolína také pomáhala vycvičit kosmonauty před vzlétnutím do vesmíru.
Po válce pokračoval Nissen pokračoval v práci a vynalezl přenosnou trampolínu. V roce 1946 se vůbec poprvé konala oficiální soutěž ve skákání na trampolíně v americkém Dallasu. V dalších desetiletích se trampolína masově rozšířila po celých USA a postupně se začlenila do ostatních gymnastických soutěží.
V posledních 60 ti letech se trampolína neustále drží v popředí "gymnastického" světa. Skákaní na trampolíně se stalo populárním rekreačním sportem. Trampolína se ukázala pro člověka velmi cennou pro udržení zdraví a dobré koordinace. Je samozřejmou součástí mnoha fitness programů...
Rekreační trampolíny se od těch soutěžních liší především v ochranné síti (ta je pro dětské skákání naprosto klíčová) a méně robustní konstrukcí. Trampolíny obecně jsou dnes k mání ve tvarech: kruh, ovál, obdélník nebo osmihran. Jako skákací plochy se dnes využívá speciálních polypropylénových látek. Nejznámější z nich je Permatron od americké společnosti TenCate. K pružení se standardně používají ocelové pružiny.
V USA se skákání na trampolínách rozšířilo do školní tělesné výchovy a zábavních center. Vzhledem ale k mnoha úrazům, které způsobil nedostatečný dohled nebo nevhodné používání, se dnes trampolíny používají pouze ve specializovaných centrech pod dohledem lektora. Pro dětské domácí skákání je důležitá ochranná síť a dohled rodiče. Ideální je, když na trampolíně skáče pouze jedno dítě.