Zvládněte rekonstrukci profesionálně ­ – s profíky na okna a dveře

Zvládněte rekonstrukci profesionálně ­ – s profíky na okna a dveře

Pouštíte se do rekonstrukce? Jděte na to chytře. Než jak se říká od podlahy, raději od oken a dveří, a hlavně s profesionály, kteří oknům a dveřím rozumí.

I když dnes profíci umí okna a dveře měnit včetně rámů tak, že by se vaší podlaze nezkřivil ani vlásek na hlavě (kdyby tedy nějaký měla), vždy je lepší naplánovat komplexní rekonstrukci právě od stavebních součástí, kterými jsou okna a dveře. Přinesou vám mnohem více užitných zlepšení bydlení než nové kachličky za kuchyňskou linkou, takže se na ně vrhněte jako na první i v tom případě, kdy potřebujete rekonstrukci rozvrhnout na delší časové období kvůli omezeným financím. Pravdou je, že dobře těsnící okna vám začnou ihned šetřit náklady za energii, a tak vám vlastně na ty kachličky vydělají.

Výměnu okem a dveří plánujte s předstihem

Chcete-li skutečně dobrá okna a dveře za stejně dobrou cenu, je zapotřebí jejich nákup plánovat s předstihem. Optimální je vše domlouvat s dodavatelem v zimě, a pak je následně v létě měnit. Okna nejsou hotovým výrobkem Vyrábí se z polotovarů a výrobu přímo pro vás je zapotřebí naplánovat. Stejně tak jako termín montáže oken. Firma si k vám přijde okna zaměřit, domluvíte se na typu oken a dostanete ke schválení celkovou kalkulaci. Podobné je to u dveří.

Jak si správně vybrat okna?

Na dodavateli záleží

Důležité je především nepodcenit výběr dodavatele oken. Hledejte firmu se zkušenostmi, s referencemi, a takovou, která pracuje s kvalitními profily pro výrobu oken a dveří. Samozřejmostí by měla být nabídka montáže oken a s ní souvisejících zednických prací. Ptejte se na délku záruky a prověřte si, jestli firma poskytuje jak záruční, tak pozáruční servis.

Nejdražší nemusí být nejlepší

Říkáte si: „Ať to pára tlačí, vezmu ty nejdražší, budou i nejlepší!“ Ale to nemusí být ten správný přístup. Nejdražší nemusí znamenat nejlepší. Navíc je mnohdy zbytečné investovat třeba do drahých oken pro pasivní domy, pokud ten váš nedosahuje těchto parametrů a ani o to nebudete usilovat.

Plast, dřevo nebo hliník?

Starou chalupu plastová okna doslova zostudí. Na panelákovém bytě či domě z osmdesátek bude plast skvělým, naopak dřevěná okna, přesněji eurookna, jsou tady většinou zbytečností. Za nejlepší jsou dnes považována hliníková okna, ale bývají o poznání dražší. Na druhou stranu, pouze hliník je materiál, který dokáže domu nabídnout stejně dlouhou životnost, jako je délka samotné budovy. Hliníková okna se pak musí používat tam, kde zasklíváme velké plochy, nebo dokonce fasády, a kde též počítám s větší vlhkostí. Plast pro velká zasklení vhodný není.

Barvu nebo dezén si dnes lze volit u všech materiálů. Jen se informujte, jestli to umí zrovna váš dodavatel.

Jak si správně vybrat dveře?

Pokud jde o dveře, zásady výběru jsou zde podobné jako u oken. Důležité je brát zřetel nejen na dokonalý vzhled a ladící design se zbytkem domu a též s okny, ale i na komfort, izolaci a bezpečnost. Samozřejmě dveře mohou mít různé funkce, a tak se i liší jejich vzhled a vlastnosti. Jiné požadavky budete mít na vchodové dveře, jiné na balkonové, terasové, nebo na posuvné dveře do zahrady.

Vzhled dveří lze měnit nejen barvou či dezénem. Velkou změnu umí dělat skleněná výplň vchodových dveří.

TIP: Nechte si s výběrem oken a dveří poradit u odborníků. Firma JIS, kterou můžete kontaktovat přes www.jis.cz, nabízí okna, dveře i zimní zahrady.