Zahradní nábytek - možnosti a údržba

Posezení na zahradě v teplém počasí patří mezi příjemné zážitky léta. Využití venkovního prostoru pro posezení s kávou nebo při grilování s přáteli nabízí našemu žití další rozměr.

Zahradní nábytek - možnosti a údržba

Zahradní nábytek

Posezení na zahradě v teplém počasí patří mezi příjemné zážitky léta. Využití venkovního prostoru pro posezení s kávou nebo při grilování s přáteli nabízí našemu žití další rozměr. Pokud máte zahradu, nebo jiné místo k tomuto účelu, budete potřebovat  zahradní nábytek.

Zahradní nábytek, někdy také venkovní nábytek je druh nábytku speciálně určený pro venkovní použití. Měl by být vyroben z materiálů, které jsou počasí odolné. Každý druh nábytku je ale počasí odolný trochu  jinak a proto musíme tyto vlastnosti respektovat, aby nám nábytek sloužil co možná nejdéle. Také by bylo dobré, aby zahradní nábytek zapadl do Vašeho exteriéru.

Zahradní nábytek je často prodáván, jako zahradní sety tvořené stolem a 4 nebo 6 židlemi – křesílky. Stůl má většinou uprostřed praktický otvor pro slunečník. Zahradní nábytek by měl být skládací ke snadnějšímu uložení na zimu. Nejčastěji prodávané druhy zahradního nábytku, co se materiálů týká, je:

  • plastový
  • dřevěný (masiv) - smrk, borovice, dub, modřín, teak, meranti apod…,
  • kovový zahradní nábytek,
  • umělý rattan apod..

Zahradní nábytek rozdělení:

Dřevěný zahradní nábytek

dřevěný zahradní nábytek je určitě příjemný svým vzhledem  a i na používání. Jednotlivé druhy dřeva, ze kterých je nábytek vyroben vybírejte dle tohoto pořadí: smrk, borovice, modřín, dub, meranti, teak a jiné tropické dřeviny. Nejkvalitnějí nábytek je z dřevin, které u nás nerostou. Tyto dřeviny se dovážejí například z Indonesie, kde je levná pracovní síla a i nábytek z dřevin teak, meranti apod. je u nás dostupný za přijatelnou cenu. Teak obsahuje oxid křemičitý, díky kterému je zahradní nábytek z této dřeviny velmi odolný i hnilobám, střídání teplot, slunečnímu záření apod.

Údržba - dřevěný zahradní nábytek

Veškerý dřevěný zahradní nábytek (i z tropických dřevin) je třeba pravidelně udržovat. Na tropické dřeviny se používají speciální oleje, které prodlužují životnost. Na zahradní nábytek z českých dřevin používejte takové barvy, které se do dřeva bez problému vsáknou. Na dřevo se také prodávají barvy, které na povrchu vytvoří povlak (film), díky kterému by se neměla vlhkost dostat do dřeva vůbec. Tyto nátěry ale nefungují – vlhkost se do dřeva stejně dostane a naopak při vysychání nemůže z dřeva ven. Na dřevu se objeví pod lakem hniloba. To je jednak nevzhledné a hlavně destruktivní pro Váš nábytek. Takové nepropustné nátěry je posléze velmi obtížné odstranit. Nátěry a údržba výše zmíněnými vsákavými nátěry je snadná a rychlá. Vybírejte ale laky kvalitní s velkým obsahem látek proti mikrobům a hnilobám. Nátěr stačí obnovit jednou za dva-tři roky. Veškerý dřevěný zahradní nábytek ukládejte na zimu do míst, kde je sucho.

Kovový nábytek

Kovový nábytek je stále modernější a aktuálnější. Díky své pevnosti při malých průměrech vytváří uplně jiné designy, než na jaké jsme zvyklí u nábytku třeba dřevěného. Kovový nábytek je velmi oblíbený pro svůj  elegantní a netradiční design. Kovový nábytek je téměř nezničitelný. Povrchové úpravy jsou kvalitní otěruvzdorné.

Campingový nábytek

Campingový nábytek tvoří speciální kategorii nábytku určenou pro venkovní použití. Jak už z názvu vyplývá je campingový nábytek určen ke snadnému skládání, manipulaci nebo převážení na jiná místa. Campingový nábytek je velmi lehký a skladný. Díky těmto vlastnostem ale nevydrží hrubší nebo dlouhodobé používání. Pokud s ním zacházíme rozumně, nevyžaduje  žádnou speciální údržbu.

Rattanový nábytek

Rattanový nábytek se u českých zákazníků těší velké oblibě. Je lehký, odolný, dobře vypadající.. Rattanový nábytek - to nejsou jen křesla. Z Ratanu je možné vyrobit v podstatě jakýkoliv nábytek. Používá se Ratan loupaný nebo neloupaný. Ratanový nábytek z loupaného ratanu se může používat pouze v interiéru. I při použití neloupaného ratanu se nedoporučuje nábytek vystavovat delšímu působení deště.

Údržba Ratanový nábytek

Ratanový nábytek se udržuje snadno běžně dostupnými prostředky – vlhký hadřík. (nepoužívejte chemikálie – rozpouštědla apod..) Skladujte určitě v suchém prostředí. Lak je třeba jednou za čas obnovit. Frekvence je závislá na tom, jak často a jak dlouho byl nábytek vystaven nepřízni počasí…

Zahradní párty stany přijdou vhod, když prší...

Nabídka zahradních párty stanů je tu pro vás!