Zahradní krb nebo venkovní přenosný gril?

Zahradní krb nebo venkovní přenosný gril?

Grilování k létu neodmyslitelně patří. A proto, pokud se právě rozhodujete mezi zahradním krbem, venkovním přenosným grilem, nebo zvažujete přenosné mini grily, důkladně zvažujte všechna pro a proti. Je třeba si ujasnit základní vlastnosti venkovních krbů, díky kterým se od venkovních přenosných grilů liší. Zahradním nebo venkovním krbem jsou myšleny většinou stabilní, větší zařízení, která jsou vyrobená z betonu, cihel, kamene a dalších vhodných stavebních materiálů. Zahradní krby jsou zejména určeny pro venkovní grilování, pečení, uzení a další tepelnou úpravu potravin. Lze zde počítat s efektem otevřeného ohniště, s možností opékání buřtů pomocí prutu rovnou nad plamenem. Venkovní krby ale snadno nepřemístíte.

Zahradní a venkovní grily

Zahradní a venkovní grily jsou spíše používány jako přenosná a více mobilní kovová zařízení, která jsou určená hlavně pro tepelnou úpravu potravin venku v přírodě, na zahradě či na terase. Jako palivo je možné ve většině typů venkovních grilů použít grilovací dřevěné uhlí, ale výjimkou nejsou ani zahradní grily na plyn, které jsou velmi rozšířené. Většinou nejsou ale zahradní grily určeny pro využití otevřených plamenů. Řešením mohou být i zahradní přenosné elektrické grily. Rozhodování mezi krbem a grilem se vám pokusíme ulehčit.

Zahradní krby a zahradní grily

Zahradní krby umožňují tepelnou úpravu potravin a navozují příjemnou atmosféru s kulisou otevřeného ohně. Stávají se přirozenou dominantou každé zahradní oslavy či akce. Po použití je nemusíte uklízet a jsou kdykoliv k dispozici. Zahradní grily je po použití většinou nutné uklidit třeba do garáže nebo pod stříšku. Zahradní krby odolají povětrnostním vlivům, snesou déšť, sníh i mráz. Pro ochranu lze použít vhodný ochranný potah či plachtu. Mají zvýšenou polohu pro výdech zplodin, obsluha v bezprostředním blízkosti není obtěžována kouřem ze spalování tuku a rozpalování dřevěného uhlí. Umožňují i použití dřeva. Nevyžadují precizní čištění, ale vymést popel a vysypat popelník musíte. Nemine vás péče o grilovací rošt a doplňky pro grilování. Krby mohou disponovat odkládacími plochami, což lze ale u grilů i velmi snadno vyřešit odkládacími stolky, které mohou být i na kolečkách. Záleží na způsobu vašeho užívání i na místě, které máte k dispozici.