Z historie čalounických materiálů - tvarovací a výplňové materiály

Samotné pružiny by v čalouněném nábytku neodvedly úplně tu správnou práci. K vytvoření pohodlné plochy pro sezení nebo ležení je třeba ještě dalších materiálů. V historii jimi byly žíně, různé trávy, peří, koudel a třeba i kukuřičné listy nebo sláma...

Z historie čalounických materiálů - tvarovací a výplňové materiály

Žíně jako nejstarší čalounický výplňový materiál

Nejkvalitnější jsou žíně z koňských ohonů, ke kterým byly postupem času přidávány i žíně z hřívy, dále srsti kravské, telecí nebo různá rostlinná vlákna, např. sisal.

Po vytřídění a promísení se surové žíně čistí, bělí nebo barví a spřádají do provazců. V této formě se paří a vysoušejí v sušárnách, aby jejich zkadeření bylo trvalé.

Pravé koňské žíně poznáme podle toho, že jejich oba konce jsou hladké, kdežto kravská srst se štěpí ve dvě vlákna a konce vepřových štětin na více vláken. Rostlinná vlákna se lámou, zapálená shoří a zanechají stopy popela.

Trávy pro čalounické výplně

Jejich využití v čalouněném nábytku bylo v minulosti velmi rozšířené. Mezi nejkvalitnější patřila tráva africká (afrik), která pochází z listů keřovité, zakrslé palmy rostoucí převážně v Severní Africe. Tuhá, pružná vlákna získaná roztrháním listů této palmy jsou před expedováním zkroucena do provazců. Jejich zpracování bylo podobné jako u žíní. Velmi rozšířené bylo i používání levné náhražky africké trávy, a to ostřice luční, které je na 65 druhů. Ostřice mají dutý stonek trojúhelníkového průřezu. Ještě nedávno se používala k náplni levných matrací a některého čalounění ostřice třeslicovitá (lesní tráva), která se k dosažení potřebné pružnosti stáčela za vlhka do provazců.

Peří jako čalounická výplň

Až donedávna plnilo velmi důležitou funkci jako téměř jediná možná náplň peřin a polštářů. Rozeznáváme peří prachové a povrchové, které je buď drané nebo střihané. Peří husí je měkké, lehké a pružné, slepičí peří je horší kvality; je tvrdé, těžké a málo pružné. Staré peří má ulámané špičky a bývá nažloutlé.

Čalounická koudel

Čalounická koudel jsou odpadky získané česáním a vochlováním lnu, konopí a juty. Koudele je několik druhů o různé jakosti, která se řídí délkou vláken a stupněm znečištění.

Další čalounické výplňové materiály

Jako převážně výplně matrací a slamníků byly ještě využívány např. tyto materiály:

  • kukuřičné listy obalující kukuřičný klas - materiál s velkou odolností proti nárazům, který nevyžadoval žádné chemické úpravy. Musel se však stříhat, česat a kadeřit. Hlavní nevýhodou kukuřičných listů bylo jejich slyšitelné šustění při stlačování.
  • sláma obilnin - byla nejběžnějším výplňovým materiálem pro slamníky. Používala se zejména sláma žitná
  • vaty z textilních odpadků.

 

Reklama: vyberte kvalitní čalouněné postele z moderních a pohodlných materiálů!