Vylepšete si chuť grilovaných pokrmů – vyzkoušejte lávový grilovací kámen

Vylepšete si chuť grilovaných pokrmů – vyzkoušejte lávový grilovací kámen

Zima pomalu spěje ke svému konci a mnozí z nás se už začínají těšit na večery na zahradě s vínkem, rodinou, přáteli, a především výborným grilovaným masem a zeleninou. Pokud letos budete vybírat nový gril, případně přemýšlíte, jak zážitek z grilování ještě vylepšit, máme pro vás tip: vyzkoušejte grilovací kámen. Budete se divit, jak rychlé a chutné dobroty s ním dokážete vykouzlit!

Co že je to vlastně za novinku?

Kámen na grilování je skutečně přírodní vyvřelinou, a to perfektně opracovanou, často vsazenou do kovového rámu s úchyty pro lepší manipulaci. Na trhu jsou dostupné varianty z dioritu, žuly a lávy. Mezi jednotlivými nerosty jsou kvalitativní rozdíly, především v odolnosti. Na těch žulových a dioritových se po čase používání mohou objevit praskliny, způsobené uvolňováním napětí. My proto doporučujeme kameny lávové, které výborně odolávají i extrémním teplotám. Jedná se o povrchovou vyvřelinu vulkanického původu, jež se k nám dováží pouze v malém množství, a to zejména z Itálie. Můžete se tedy chlubit tím, že si své steaky, klobásky či žampiony připravujete na kameni, který pochází přímo ze slavného Vesuvu či Etny!

A jaké má výhody oproti klasickému grilování?

Jako první musíme rozhodně zmínit rychlost přípravy, protože zde je rozdíl skutečně markantní. Čekání se díky efektivitě sálavého tepla, které jídlo dokonale prohřeje, ať už grilujete maso, zeleninu, houby nebo sýr, sníží na minimum. A tak si i na těch nejnáročnějších kouscích, jako je šťavnaté hovězí, budete moci pochutnávat už za 15 minut. Brambory pak budou hotové klidně v pěti, šesti minutkách. A co víc, zbavíte se chuti a zápachu kouře, kvůli nimž někdy grilované pokrmy chutnají jako připálené. Samotný kámen můžete navíc potřít okořeněným olejem, který jídlu dodá správný šmrnc. Po grilovačce pak oceníte snadné čištění – stačí pouze otřít povrch vlhkým hadrem.

Pozor na podvodníky

Při koupi lávových kamenů si hlídejte, zda jde skutečně o prověřeného obchodníka a cena není podezřele nízká. Najdou se totiž i tací, kteří žulové kameny vydávají za ty lávové a ohánějí se tím, že i ony mohou být sopečného původu. My jednoznačně doporučujeme spolehlivého prodejce Grilmen!