Ne? Tak to jste narazili na ten správný článek. Přinášíme několik indicií, které by vás mohly dovést k přesvědčení, že čas na výměnu koberce je právě teď.
Obecně se dá říct, že čas na pořízení nového koberce nastává po 5-15 letech používání. Rozptyl je to široký, záleží na mnoha faktorech. Ten nejzásadnější je zpravidla míra vytíženosti koberce. Hojně ošlapávaný koberec v kanceláři nebo v chodbě bude třeba vyměnit dříve, než kusový kobereček v ložnici či pokoji pro hosty.
Možná si myslíte, že váš koberec, i když je už prošlapaný a barvy vybledlé, ještě nějaký čas vydrží. Nový koberec není jen otázkou estetiky, ale především zdraví. Z každého člověka denně odpadně několik gramů odumřelých buněk pokožky. Nejvíce v posteli, kde jsou potravou pro roztoče, ale sněží z nás při každém pohybu. Mezi vlákna koberce takové kousíčky kůže zapadnou, v lepším případě jsou potravou roztočů (o kterých bude ještě řeč), v horším začnou tlít a mokvat. A to už jen podle názvu určitě nechcete.
Co se týče roztočů, jsou to miniaturní živočichové příbuzní pavoukům, kteří vypadají jako bytosti z jiné planety (schválně si najděte jejich fotky na internetu, budete překvapeni, kdo s vámi sdílí domácnost..) a živí se organickými zbytky. To je od nich na jednu stranu hezké, bez nich bychom se v šupinkách své staré kůže brzy brodili po kotníky, na druhou stranu, kde je příjem potravy, tam je i výdej jejích nestrávených zbytků. Ano, tušíte správně, roztoči vylučují stolici a ta se pak ve všech bytových textiliích drží. Každý krok po koberci tyto zbytky víří a my je pak vdechujeme. Trpíte-li alergií na roztoče, vězte, že problémy vám způsobují právě jejich exkrementy. Na roztoče platí vysavač, ale jejich výtrusy se ve vláknech mohou držet a slepovat a pak se jich ani vysátím nezbavíte.
Další náročnou zkouškou pro náš koberec je přítomnost domácích mazlíčků a malých dětí. Asi každý chovatel psů zná situaci, kdy pejsek zablácený z procházky proklouzne až do obýváku a tam se vytře do koberce poté, co se venku vyválel v mršině různého stadia rozkladu. I když koberec okamžitě vyčistíte, nikdy se nezbavíte všech nečistot. A čím déle koberec máte, tím víc špíny se v něm (i přes příkladnou péči) kumuluje. Kromě nečistot se násobí i pach a jednoho dne už ho nepřebije ani vůně čistícího prostředku nebo přírodního pot pouri.
Stejně tak maminky malých dětí ví, že nějaká ta nehoda při učení na nočník je celkem běžná věc. Plus se sem tam něco vylije, vysype, pokreslí nebo dokonce ostříhá. A to už je moc i na ostříleného a odolného matadora obývacích pokojů.
Životnost svého koberce můžete prodloužit jeho vhodným výběrem. Pro namáhanější využití volte koberce průmyslové, s nízkým vlasem. Nebývají příliš líbivé, ale vydrží větší nápor. Mezi odolné materiály pak patří nylon, koberce s nižším vlasem také budou déle „jako nové“, neboť nebudou na frekventovaných místech tak brzo okatě ošlapané.
Při výběru koberce si dejte na čas, ideální je si kobereček osahat a nekupovat internetového zajíce v pytli. Z fotky na webu často nepoznáte ani reálnou barvu, natož kvalitu. Navštivte naše podlahové studio FLOORPARK s.r.o.
Koberec je jedna z věcí, které je lepší koupit nové. I když světu vládne recyklace, upcyklace a slow fashion, nikdy nemůžete vědět, jak se bývalý majitel ke koberci choval a co všechno má za sebou.
Tak co, není na čase ten váš koberec poslat třeba do psího útulku a pořídit si něco nového?