Poradíme, jak vybrat diamantový kotouč

Blíží se jaro a s ním krásné kutilské práce na zahradě, drobné stavby. Budete potřebovat uříznout kámen, dlaždici nebo jiný stavební materiál. Neobejdete se bez diamantového kotouče. V místním hypermarketu mají super univerzální diamantové kotouče za 50,- Kč... Opravdu si chcete zničit zdraví?

Poradíme, jak vybrat diamantový kotouč

Žádný naprosto univerzální diamantový kotouč neexistuje!

Každý opracovávaný stavební materiál potřebuje své a ne každý kotouč vyhoví. To vyplývá z principu funkce diamantového kotouče.

Jak funguje diamantový kotouč?

Každý diamantový kotouč se skládá z nosiče (plech) a ze segmentů. U nosiče řešíme jen to, aby "neházel". Důležitější jsou segmenty. Segmenty jsou složené z matrice a diamantového zrna. Matrice je vlastně materiál, který diamantová zrna obsahuje (nejlépe rovnoměrně rozmístěná). Dnes se používá výhradně zrnek diamantu vyrobeného synteticky (uměle). V případě řezání tvrdých materiálů, jako je keramika, je nutné použít segmenty s měkkou matricí a jemnými diamantovými zrny. V případě řezání drolivých materiálů (asfalt, abrazivní pískovec) je třeba použít kotouč se segmenty s tvrdou matricí a velkými diamantovými zrny. Představa použití tvrdého kotouče na tvrdý materiál je mylná! V takovém případě by kotouč neřezal, jen by se "zalešťoval". Takový diamantový kotouč, který by řezal všechny materiály je opravdu utopie. Při výběru správného diamantového kotouče je dobré obrátit se na odborníky, kde je na první pohled jasné co a kterým kotoučem řezat.

Celoobvodový nebo segmentový kotouč?

 

Celoobvodové kotoučeCeloobvodové kotouče jsou takové, které mají segment jen jeden nepřerušený. Takové jsou vhodné k řezání tvrdých dlažeb a jiné keramiky. O celoobvodový kotouč se musíte starat chlazením (v opačném případě hrozí přehřátí a zvlnění kotouče). Díky jemnému diamantovému zrnu dosahujeme čistých, nevyštípaných okrajů.

 

 

 

 

Segmentové kotouče jsou takové, kde je více segmentů po obvodě s mezerami. Segmentové kotouče (nejlépe se segmenty vařenými laserem) chladit nemusíte a používají se na hrubší práce.

 

 

 

 

Jaké materiály je možné řezat diamantovým kotoučem?

Bez diamantového kotouče se na stavbě opravdu neobejdete. Zvládnou asfalt (živici), pískovec, mramor, žulu a další přírodní kameny, dlažbu, obklady, střešní tašky, všechny druhy betonů (i armované), zámkovou dlažbu, šamot atd...

Více informací na webu: sibera-kotouce.cz