Stavba pergoly v hliněném valu

Nejčtenější

Ještě nemáte vlastní pergolu? Pokud vlastníte a zahradu a pergolu ne, asi budete patřit mezi vyjímku.

Stavba pergoly v hliněném valu

Ještě nemáte vlastní pergolu? Pokud vlastníte a zahradu a pergolu ne, asi budete patřit mezi vyjímku. Málokterá dnešní zahrada se nemůže pochlubit nějakou zahradní pergolou. Zahradní pergoly si ale nepořizujeme protože jsou zrovna v módě. Je tomu spíše proto, že nechceme být vystaveni síle letních slunečních paprsků, nebo netoužíme být sledování sousedy, nebo třeba jen chceme prožívat čas v útulném prostředí.

Trochu netradiční řešení zahradní pergoly

Pokud chcete vyřešit výše zmíněné, začnete se poohlížet po nějakém návrhu pergoly, který by vás zaujal. Nabízené řešení může vyřešit i starosti kam s přebytečnou zeminou při zakládání stavby.

Počátky stavby pergoly

Při zakládání stavby rodinného domu bylo třeba vyřešit kam odvézt zeminu vykopanou ze základových pásů. Hromada to byla obrovská a v té chvíli vznikl nápad přesunout zeminu a "vymodelovat" z ní hliněný oblokovitý val. Ten už sám o sobě vytvořil ochranu před zraky zvídavých sousedů. Zbývalo postavit pergolu.

Zahradní pergola

Základ pergoly je klasický: 4 stojky spojené 4mi „pozednicemi“ a „zavětrování“ k zajištění stability. Stojky jsou připevněny k betonovým patkám, které jsou kryté stejnou dlažbou jako celá středová plocha podlahy. Stojky musí být k patkám připevněny pomocí kování, které zabezpečí nevnikání vlhkosti do dřeva.


Krovy pergoly jsou namontovány ve tvaru „sedlové střechy“. Nejsou ale rovnoběžné. Krovy jsou rozmístěny paprskovitě a přečnívají pergolu až k vrcholům celého valu. Tam jsou připevněny k malým patkám pomocí kování opět z důvodu ochrany před vlhkostí.

Střešní krytina pergoly

Vzhled k tomu, že bylo třeba vyřešit i zakrytí přečnívajících částí krokví, byla zvolena střešní krytina dostupná ve tvaru malých obdélníčků - asfaltový šindel. Pomocí těchto jednotlivých obdélníčku bylo možné snadno pokrýt přečnívající trámy i celou střechu.

Umístění pergoly a rostliny

Taková stavba ale zabere hodně místa a nehodí se tak na malé pozemky. K osázení rostlinami použijte takové, které se spojí a zamezí tak růstu plevele (skalník apod..), nebo proti plevelu použijte folie.

Uvnitř pergoly určitě využijete kvalitní venkovní  zahradní nábytek. Doporučujeme zahradní dekorace.


Taková zahradní pergola určitě patří k těm „pracnějším“. Výsledek ale stojí za to!

Autorem projektu, realizace a článku Michael Sibera z www.sibera-servis.cz

Související: