Nože pomáhají v každodenním životě i v případě nouze

Nože pomáhají v každodenním životě i v případě nouze

Bez nože si většina z nás život vůbec nedokáže představit. Koneckonců člověka provází už po dlouhou řadu tisíciletí. Již pro pravěké lovce byl nedocenitelným pomocníkem při lovu, obraně, krájení masa i stahování kůží.

Od pazourků k dnešním nožům

Z původního hrubě propracovaného pazourku se ale postupně vyvíjel. V průběhu času tak jednu etapu převládaly kamenné nože, mezi ty nejlepší a nejostřejší z nich patřily obsidiánové; postupně je vystřídaly čepele z různých kovů. Nakonec zvítězila ocel.

Z jakého materiálu jsou dnešní nože?

Ani ocel ovšem nelze házet do jednoho pytle. V dnešní době se čepele vyrábějí nejčastěji z nerezové oceli, která se snadno udržuje a v mnoha státech jako jediná vyhovuje hygienickým normám. Oblíbené jsou ale i nože zhotovené z uhlíkové oceli. Jejich čepel je sice třeba ošetřovat, aby nepodléhala korozi, na druhou stranu ale skvěle drží ostří. Není je tedy potřeba často brousit. A nelze opominout ani damascenskou ocel, při jejímž kování se poměrně náročným způsobem zpracovává hned několik plátů oceli. V dnešní době se navíc vysoké obliby dočkaly i keramické a teflonové nože; ty ale nacházejí uplatnění převážně v kuchyních.

Jaké nože jsou ty nejlepší?

Při výběru nože je vždy třeba sáhnout po typu, který odpovídá svému účelu. Sortiment je bohatý od kuchyňských přes kapesní a multifunkční až po outdoorové, armádní, lovecké či vrhací nože. V potaz je třeba brát i velikost a hmotnost nože. Na trhu je dnes opravdu široký výběr, ze kterého lze snadno vybrat ty pravé nože na výpravu do přírody, na lov, rybaření i do kuchyně. A ti, kdo se bez nože neobejdou ani na okamžik, ocení kapesní zavírací nože nejrůznějších velikostí a designů. Našim nejmenším se zase budou na letní tábor nebo školu v přírodě hodit dětské nože.