Článek o tom, jak souvisí noční osvětlení se stárnutím našeho organismu.
Reklama: sháníte vánoční osvětlení za super cenu? Neváhejte navštívit T-zboží.cz kategorii vánočního osvětlení. Je plná vánočních světýlek všeho druhu. Vyzdobte si svůj dům na Vánoce s námi! Veškeré osvětlení skladem a k okamžité expedici.
O tom, jaký vliv mají výsledky vědeckých výzkumů v oblasti zdravotnictví na tvorbu interiérů, se můžeme přesvědčit třeba sledováním vývoje nábytku v několika posledních desetiletích. Netýká se to pouze ergonomie nebo závadnosti použitých nábytkářských materiálů. Může to být i poslední dobou hodně diskutovaný vliv světla z nočního svítidla na nedávno prokázaný nepřímý vliv světla na rakovinné bujení.
Melatonin je hormon, který byl objeven už v 60. letech minulého století. Během pozdějších výzkumů byl prokázán přímý vliv na zpomalování stárnutí lidského organismu a také na riziko růstu zhoubných nádorů. Melatonin se vytváří v mozku ale pouze během doby přirozeného nočního spánku. To znamená, že potřebuje tmu. Na zadní straně oka se totiž nacházejí čidla, která dokáží zkontrolovat, jestli je tma nebo ne a tím dokáže mozek v těle udržovat přirozené biorytmy. Celé to funguje tak, že dopadá-li během spánku ze svítidla na sítnici více světla, než 1,5 luxu, je tvorba hormonu zcela zablokovaná. V případě, že přirozené biorytmy narušíme například dlouhým ponocováním nebo noční směnou, dochází k deficitu hormonu.
V případě, že se v noci vzbudíme (třeba návštěva toalety) a vystavíme se vyššímu osvětlení, tvorba melatoninu se zastaví i na několik desítek minut. Odborníci proto doporučují na "pravidelné noční trasy" instalovat i pomocná noční svítidla. Svítidla taková, aby intenzita osvětlení byla co nejmenší a nemířila do našich očí. Svítidla nočního osvětlení je dobré umístit na klíčová místa jako jsou rohy, zábradlí schodiště apod..
Aktuální nabídku svítidel najdete zde: Svítidla