Sádrokarton v současné době patří do základní výbavy stavebních firem a neobejde se bez něho každá větší rekonstrukce. Jde o suchý způsob výstavby, kterým lze relativně rychle a levně rekonstruovat a zkrášlit interiér každé nemovitosti.
Základními materiály pro výrobu sádrokartonových desek je sádra a speciální vysokopevnostní karton. Rozdělení sádrokartonu podle jeho funkčních vlastností: standardní, který se používá do suchých prostor s běžnou vlhkostí, impregnovaný je používán v prostorách s vlhkostí vzduchu do 75% například koupelna, protipožární nachází uplatnění pod střechou rodinných domů, kombinovaný – zde jsou spojeny vlastnosti impregnovaného a protipožárního sádrokartonu, nabízí trh i sádrokarton protihlukový, který se využívá při stavbě příček a podhledů na odhlučnění prostoru.
Sádrokarton jako stavební materiál se na stavbách prvně objevil koncem 19. století. Jeho hlavní složkou je sádra - přírodní hmota, která je recyklovatelná, nehořlavá a přátelská vůči životnímu prostředí. U sádrokartonu je jedinečná skutečnost, že dokáže v případě potřeby nasát vlhkost a naopak, při suchém vzduchu ji uvolnit, čímž zaručí vyhovující klima. Sádrokartonové desky jsou jednoduché na montáž, šetří prostor a jsou snadno demontovatelné. Práci s nimi zvládne i zručnější kutil, který tento materiál ocení především v době, kdy práce probíhají během běžného chodu domácnosti, navíc je zdění se sádrokartonem jednodušší, dvakrát tak rychlejší a nevzniká při něm tolik odpadu.
Sádrokartonové desky se vyrábějí v různých rozměrech a tloušťkách, přičemž mezi nejpoužívanější patří desky o rozměrech 12,5mm tloušťka x 1,2m šířka x 2m délka. Tento stavební materiál nejčastěji slouží jako příčka k předělení prostoru montovanou dělicí stěnou a jako podhled - nenosné montované snížení stropu s různými způsoby architektonického ztvárnění včetně osvětlovacích prvků. V podkroví se sádrokartonové desky dají skvěle použít při obkládání tepelné izolace a parozábrany. Taktéž se obkládají stěny s vysokou nerovností povrchu, s použitím lepidla nanášeného na sádrokartonovou desku - ideální jako podklad pro obklady. Sádrokarton se perfektně hodí na obklad sloupů a překladů nebo k překrytí instalace. Způsob montáže sádrokartonu je dvojí. Nejčastěji je používaná montáž desek na konstrukci z pozinkovaného plechu s použitím samořezných šroubů. Další možností je lepení desek na pevný podklad. V případě použití izolačních materiálů jakým je minerální vlna v kombinaci se sádrokartonem dosáhneme výborné izolační vlastnosti využitelné při zateplení a odhlučnění prostor. Pro příjemné a zdravé bydlení jsou dostupné na trhu již i sádrokartony, které dokážou zlepšit kvalitu ovzduší v interiéru.