Nábytkové kluzáky

U lehkého sedacího nábytku, jako jsou židle nebo křesla, je kromě pohodlného sezení vyžadováno i jejich snadné přemísťování.

Nábytkové kluzáky

Proč kluzáky?

U lehkého sedacího nábytku, jako jsou židle nebo křesla, je kromě pohodlného sezení vyžadováno i jejich snadné přemísťování. Zvláště u jídelních židlí, které jsou permanentně vystavovány každodennímu pošupování po podlaze, se zákazník setkává s určitými probléby, kdy se v závislosti na druhu podlahy dřevěné nožky židlí něchtějí příliš posouvat, nebo naopak kloužou až příliš snadno. Někdy je i posouvání provázeno nepříjemnými zvuky, ze kterých něhoko z nás i "mrazí". Další starostí v tomto smyslu je ničení, poškrábání podlahy při přesouvání nábytku.

Je všeobecně známo, že tomu lze velmi jednoduše předejít. Na spodní stranu nožky nábytku se připevní odpovídající kluzák. Většinou takové kluzáky nejsou součástí nábytku. Asi ne proto, že by výrobce chtěl šetřit, ale spíše proto, že na každý druh podlahy by se měl použít jiný typ kluzáků. Každý druh kluzáku je většinou ideální pouze pro jeden konkrétní typ podlahy.

Typy kluzáků

Kluzáky se prodávají samolepící. Ty je nejjednodušší na nábytek připevnit. Nelze je ale doporučit, protože po krátkém čase zase upadnou. Lepší jsou kluzáky s malým hřebíkem a ještě lépe s vrutem. I kluzáky s hřebíčkem při aplikaci na nábytek z měkkého dřeva (smrk, borovice) se mohou uvolnit. Při dobrém zacházení i typ s hřebíčkem vydrží leta a i když se uvolní, zatlučete ho do jiného místa dřevěné nohy nábytku. Někdy se vyplatí před zatlučením do nožky namazat styčnou plochu kluzáku vhodným lepidlem.

Níže je obrázek některých nábytkových kluzáků, nabízených firmou Hettich, i s konkrétním použitím.