Nábytek na míru - co je korpus (skříně).

Zjednodušeně by se dalo řící, že skříňka se skládá z korpusu, vnitřního vybavení (například šuplíky, nějaký drátěný program nebo jiné kování) a čelní plochy - dvířek. Skříně, které leží na podlaze, mají ještě většinou sokl, kolečka nebo pevné nožičky.

Slovo korpus ale neoznačuje pouze skříně, někdy také třeba i korpus dortu. Nyní se ale pojme podívat, co je korpus skříně...

Nábytek na míru - co je korpus (skříně).

Korpus a sokl
 

Zjednodušeně by se dalo říci, že skříňka se skládá z korpusu, vnitřního vybavení (například šuplíky, nějaký drátěný program nebo jiné kování) a čelní plochy -dvířek. Skříně, které leží na podlaze, mají ještě většinou sokl, kolečka nebo pevné nožičky. Sokl by skříně čistě teoreticky mít nemusely. Je to však lepší kvůli úklidu, kvůli tomu když otevíráte dvířka, narazily by hned do vaší nohy, kvůli výslednému vzhledu nábytku (s nějakým soklem nebo na nožičkách vždy vypadá lépe.) Například kuchyň bychom si bez soklu asi ani nedokázali představit. V kuchyni má sokl ještě další - těsnící funkci. Naopak zase vysoké vestavěné skříně vypadají lépe bez soklu a tak se místo využije až k zemi.
 

Korpus jednoduché skříňky.


Korpus jednoduché skříňky se skládá z těchto částí:

  • dno a půda (dolní a horní vodorovná deska)
  • stojky (levá a pravá svislá stěna)
  • záda ( v menších skříňkách stačí lakovaná nebo dýhovaná MDF tl. 3-4mm)

 

Korpus složitějších skříněk


Korpus složitějších skříněk, kde je třeba prostor více členit může obsahovat další díly:

  • další svislá nebo vodorovná příčka
  • vodorovné police (ve většině případů stavitelná na výšku pomocí kolíků)

Korpus skříňky


Při objednávaní nového nábytku na míru (a platí to samozřejme také při objednávání nové kuchyně, nočního stolku nebo komody) se budete muset s dodavatelem domluvit na použitých materiálech. Pokud budete mít alespoň základní znalost o takových materiálech, celý proces to výrazně urychlí a zjednoduší.