Rozhodli jste se snížit energetickou náročnost budovy? Poradíme, jakých chyb se vyvarovat, aby výsledek byl takový, jaký očekáváte, nebo dokonce, abyste abyste nakonec nesplakali nad výdělkem.
O snižování energetické náročnosti budov se dnes mluví ze všech stran. Od roku 2035 dokonce všechny nově postavené budovy budou muset být bezemisní. Už teď kdo může, mění okna, pořizuje si tepelná čerpadla, fotovoltaické elektrárny a zatepluje. K energetickou náročnosti budovy, respektive k úkonům vedoucím k její nenáročnosti je totiž třeba přistupovat komplexně. A dobře zvažovat postupy i materiály.
V první řadě je nutné si uvědomit, že ne každou budovu zateplit lze, respektive za tímto účelem lze použít všechny postupy a materiály. Nejvíce problematické jsou staré kamenné budovy potýkající se se vzlínající vlhkostí. Pokud byste takový dům oblepili polystyrenem, přestaly by stěny dýchat a začaly by se na nich tvořit plísně. Ze všeho nejdříve je tedy nutné se v takovém objektu zbavit vlhkosti a až poté zateplovat, a to ideálně speciálním paropropustným materiálem.
Další chybou, které se stavebníci dopouštějí, je, že dům zateplí jen částečně. Zateplí třeba obvodové stěny domu a tím to končí. A už si neuvědomují, že teplo nejvíc uniká skrz zmíněnou půdu. Je-li navíc nevytápěná, což ve většině případů bývá, dochází zde ke vzniku tepelných mostů, vlhkosti a plísní. Odizolovat je proto třeba i půdní prostory a střechu. Opět je ale zapotřebí dobře promyslet jak a čím. Raději než izolaci v rolích či ve formě desek je například vhodnější zvolit zateplení půdy foukanou izolací.
Foukaná izolace půdy, kterou u nás provádí například firma Ekoizolace zabývající se realizací foukaných i stříkaných izolací v rodinných domech i komerčních objektech, navíc vyniká celou řadou předností. Její aplikace, která spočívá v nafoukávání izolačního materiálu hadicí ze speciálního automobilu zaparkovaném před budovou, je rychlá, tichá (nehučí) a nevzniká při ní žádný odpadový materiál. Hlavně ale dokáže obsáhnout i rohy a další těžce dostupná místa, která izolace v deskách nemá šanci pokrýt. V oblasti zateplování půdních prostor je zkrátka jasnou volbou.