Můj pohled na zahradní dekorace ze dřeva

Již delší čas si všímám, že ke chvále našich spoluobčanů -majitelů zahrad a jiných nemovitostí, vidím před domy stále více zahradních dekorací jiných než sádrobetonové koule či pokroucené železo o kterém i  sám autor mluví potichu. Tyto pseudo- zahradní dekorace oku nepříliš lahodící pak nazývá uměleckými objekty, plastikami a podobně.

Můj pohled na zahradní dekorace ze dřeva

Již delší čas si všímám, že ke chvále našich spoluobčanů -majitelů zahrad a jiných nemovitostí, vidím před domy stále více zahradních dekorací jiných než sádrobetonové koule či pokroucené železo o kterém i sám autor mluví potichu. Tyto pseudo- zahradní dekorace oku nepříliš lahodící pak nazývá uměleckými objekty, plastikami a podobně. Z takovýchto zahradních dekorací je natolik silná negativní energie a každý ztlumí hlas a raději je potichu obejde. Kupodivu někteří nepřizpůsobivý spoluobčané si stále ještě takto dekorují své zahrady, snad už jen pneumatik s netřesky trochu ubývá.

Nápadité a originální zahradní kašny

Zahradní dekorace pro získání příjemného pocitu

 

U zahradních dekorací, aby dostáli svému názvu jde především většinou o získání příjemného pocitu být součástí něčeho krásného.V jejich blízkosti pak každý rád setrvá. Zahradní dekorace které mají už od přírody schopnost rozdávat pozitivní energii jsou také ve většině případů z přírodních materiálů jako je především dřevo a kámen. Ano kámen jako zahradní dekorace může být jak sám stojící valoun z řeky tak i krb z něho vyzděný, narozdíl od krbu odlitého z betonu. Ten je sice na zahradě funkčním itinerářem, ale zahradní dekorací rozhodně není. Jsou také různá zařízení určená pro chov vlastních dětí, která oplývají spoustou barev, plastových částí. Tato zařízení opět nelze považovat za zahradní dekorace. Nedávno jsem, ale spatřil něco co se mi nevejde ani do jedné kategorie. Bylo to zahradní dřevěné auto pro děti.

Funkční zahradní dekorace

 

Tu jsem se zamyslel a jediným řešením jak přerovnat vlastí názory, bylo vytvoření nové kategorie zahradních dekorací s novým pojmem "funkční zahradní dekorace". A tím se dostávám k jádru pudla(nebo se spíše - k játru pudla?). Celodřevěné auto pro děti do této mé nové kategorie rozhodně patří. Do této kategorie funkční zahradní dekorace mohu zpětně vřadit jak lavičku ve tvaru hada tak i právě výše jmenovaný kamenný krb. U něhož by dojem zkazila stříška z pozinkovaného plechu, právě tak jako pneumatika ze škodovky u auta pro děti. Toto auto pro děti je na chovné zařízení mimořádně zdařilý a vkusný nápad. Celodřevěné provedení (žádná střecha z polykarbonátu, ani ocelová kola s pneu z vyřazené stodvacítky), s nátěrem v přírodních odstínech prostě oku lahodí a děti se poměrně bezpečně vyřádí. Navíc lze při sekání trávy ji jednoduše odtlačit. Což si zkuste u plastového zahradního domečku s laminátovou skluzavkou.... Nosnost a uspořádání této funkční zahradní dekorace umožňuje když děti dovolí, nastoupit i s manželkou a při západu slunce popíjet dobré víno. Rovná plocha nad motorem umožní i odložení chlebíčků. A proto z funkčnosti dávám této zahradní dekoraci 7 bodů z pěti.

Při čiré mysli a teplých botách sepsal Ludovít Machatý