Kvalitní palivové dřevo rozhodně není neekologickým palivem – směle s ním zatopte

Kvalitní palivové dřevo rozhodně není neekologickým palivem – směle s ním zatopte

Dřevo je obnovitelná surovina, která je vhodná nejen na výrobu nábytku, ale i jako topivo. Pro topení se obvykle používá dřevo s vadami, které nelze v nábytkářském průmyslu použít. Jestliže topíme správně připraveným dřevem, a navíc ještě ve vhodných kamnech, jde jednoznačně o ekologické topení.

Pokud máte pocit, že zápach z komínů a nadměrný dým způsobuje topení dřevem, jste na omylu. Leda by bylo nesprávně pro topení připraveno. Ano, topení mokrým dřevem smrdí, kouří, znečišťuje okolí a zadehtovává komíny. Dřevo na topení musí být totiž suché.

Připravit vhodné dřevo na topení vyžaduje čas

Palivové dřevo proto není hned to, co se přiveze z lesa. Dřevo je nutné pořádně vysušit. Správně vysušené dřevo potřebuje volně prosychat 3 až 4 roky, nejlépe vhodně naštípané. To pak schne o něco rychleji. Sušit se musí na místě, kde neprší, ale současně je prostor vzdušný. Jen v tom případě na dřevu nevzniká hniloba a plísně. Nevhodně vysušené dřevo by mohlo být zdrojem škodlivin, když si jej nosíme do interiéru.

Ne každý má čas, vybavení a prostor na přípravu vhodného dřeva na topení

Proto oceníme, když si lze palivové dřevo koupit. Levné palivové dřevo se vyrábí již připravené, tedy naštípané. V tomto stavu prosychá mnohem rychleji a je nenáročné na skladování. V e-shopu Nejlevnější dřevo jej koupíte v délkách 25 cm, 33 cm a 40 cm. Na topení je ideální nejlevnější varianta – měkké palivové dřevo (obvykle smrk). Výhřevnější je pak tvrdé palivové dřevo – buk a dub. Toto je vhodné i na uzení. Nejlevnejsidrevo.cz má závozový region: Brno, Jihlava, Svitavy, Tišnov a Borač.

Dřevo je v současnosti poměrně levné. Avšak jeho zdánlivě nižší cena, kterou nabízí obce, pak naroste na nákladech, které máte kolem jeho zpracování. Pokud vám více vyhovuje pořídit si již připravené dřevo k uskladnění a dosušení, využijte nabídku Nejlevnejsidrevo.cz. Předpokládá se další horké léto, takže dřevo vám může v dřevníku hezky prosychat.