Po létech používání kuchyňské linky se opotřebení asi nejdříve projeví na pracovní desce. Pokud jste alespoň trochu zruční, zvládnete si výměnu udělat sami.
Když se kuchyňská linka stala po letech používání nevzhlednou, nemusí se hned kupovat kompletně celá kuchyně. Často jednoduše postačí, když se vymění pracovní deska, protože každodenní používání kuchyňské linky zanechá stopy ať chcete, nebo ne... Mohlo se stát, že do spojovacích spár pracovní desky kuchyňské linky pronikla vlhkost a okraje jsou už nabobtnalé. Deska se potom špatně udržuje a ani vzhled už nepatří k těm nejlepším.
Postup při výměně pracovní desky kuchyňské linky se může mírně případ od případu lišit. Před odstraněním staré desky je třeba demontovat vše, co je v desce namontované. Před demontováním dřezu nebo varné desky kuchyňské linky nezapomeňte vypnout přívod elektřiny a vody. Celá deska ke korpusům většinou drží vruty ze spoda.
Předpokládáme, že nová deska bude mít dřevotřískové jádro a bude polepena postformingovým laminátem ( postforming je vlastnost laminátu, která umožní zaoblení nosu). Na trhu je nepřeberné množství dekorů, tlouštek, různé zaoblení přední části (nosu). Nejlevnější jsou tloušťky 28 mm. Většinou závisí cena za běžný metr s kvalitou vrchní vrstvy - laminátu.
Kuchyňské digestoře CATA a EMPIRE za super cenu.
V ideálním (ale ne příliš častém) případě deska pasuje k zadní stěně kuchyňské linky. Pokud ne, můžete použít těsnící lišty se silikonovým těsněním, které případné nepřesnosti skryjí. Nebo desku upravte. Základní rozměry vám nařežou už v prodejně deskového materiálu.
Na řezání pracovní desky kuchyňské linky (a hlavně vyřezání otvorů pro dřez a varnou desku apod.) při montáži lze s úspěchem použít kmitací přímočarou pilu. Tu si zapůjčíte v nejbližší půjčovně nářadí. Vyberte takovou, která umožňuje funkci "předkmit" - plátek pily se nehýbe jen dolů a nahoru, ale ještě dopředu a dozadu (opisuje osmičku) - to velmi usnadní řezání desek větší tloušťky. Věnujte pozornost té části pily, která při řezání jede po pracovní desce. Nějaké hrubosti odstraňte, jinak si poškrábete novou desku. Také je dobré věnovat pozornost té části pily, která při řezání "vyčnívá" pod deskou kuchyňské linky. Případů, kdy si někdo nechtěně s pracovní deskou rozřezal i třeba jídelní stůl je opravdu hodně! :-)
Pečlivě promyslete, kam přesně umístíte otvory. (dvakrát měř a jednou řež). Po vyznačení řezu vyvrtejte do rohů otvory průměru cca 10mm, do kterých půjde nasadit plátek pily. Řez můžete na pracovní desce nakreslit centrofixem, který se snadno smaže lihem. V případě tmavých a černých desek nalepte v místě řezu nejdříve malířskou pásku světlé barvy a na tu teprve naznačte řez.
Po vyříznutí otvorů do desky kuchyňské linky je třeba obnaženou dřevotřísku ochránit před vlhkostí - pečlivě zatřít chemoprenem nebo silikonem.
Pokud je třeba pracovní desky v nějakém místě napojit, používají se k tomu speciální spoje. Více v článku spoj kuchyňské pracovní desky.
Po namontování pracovní desky ke korpusům ( předpokládáme, že korpusy zůstaly v rovině, pokud ne, je třeba toto zabezpečit) se většinou používají těsnící lišty. Těmi se jednak zabezpečí překrytí případných mezer mezi deskou a zadní stěnou kuchyňské linky a druhak se toto místo zatěsní proti vodě, která by v případě zatečení do korpusů z lamina způsobila nevratné škody.
Moderní kuchyňské linky od takového řešení upouští a deska se zatěsní pouze tenkým proužkem silikonu. To ale předpokládá pečlivou truhlářskou přípravu. V těchto případech je také lepší, aby zadní deska kuchyně byla vyrobena z hladkého materiálu.