Když si není kam sednout aneb Vybíráme zahradní nábytek

Procházka v parku, dýchání čerstvého vzduchu a spálení pár tisíc kalorií. Někdo by řekl ideální výlet. Jiní si ale rádi odpočinou, posedí a dají si svou svačinu, k tomu ideálně poslouží trávník, pro nás náročnější pak parková lavička. V tomto článku se podíváme na výběr části městského mobiliáře, konkrétně si řekneme, jak vybírat zahradní nábytek, zahradní stoly, parkové lavičky a odpadkové koše.

Když si není kam sednout aneb Vybíráme zahradní nábytek

Vybrat odpadkový koš nemusí být snadnou záležitostí. Možná nás překvapí široká nabídka materiálů. Výrobci nabízejí odpadkové koše z jednoho materiálu či z jejich kombinací. Je třeba se zamyslet, kde a jak nám bude odpadkový koš sloužit a také jaký materiál se bude do prostředí hodit. Na zahradu doporučujeme spíše dřevěné provedení či verzi, která dřevo obsahuje. Například dřevo a ocel či dřevo a beton. Před samotnou koupí je vhodné nepodcenit různé možnosti vyklápění a vysypávání košů, správně vybraný systém nám usnadní manipulaci s odpadem. Volit můžeme mezi koši, do kterých se vkládá plastový pytel nebo si pořídit odpadkový koš s vyjímatelnou vložkou.

Obdobně jako odpadkové koše, i parkové lavičky se prodávají v mnoha materiálových variantách. Cena luxusních laviček z ocelového plechu se může vyšplhat až na dvě desítky tisíc korun. Výběr je vždy závislý na místu použití, v prostorech ohrožených vandalismem vyžadující velkou odolnost se vyplatí využít právě lavičku vyrobenou z oceli. Naproti tomu obyčejnější parková lavička z masivní kulatiny s opěradlem vyjde na pouhé tři tisíce korun.

Pokud si zahradní stůl nevyrobíme sami, můžeme se obrátit na truhláře, který nám vyrobí stůl či kompletní zahradní nábytek podle našeho gusta. Další možností je se obrátit na výrobce, kteří nám servírují rozsáhlý sortiment. Zahradní stoly opět lze pořídit v nespočtu kombinací materiálů. Je dobré si dát pozor, zda mají jednotlivé části povrchovou úpravu či ne. Je možné poptávat různé druhy nátěrů, barev a ostatních typů povrchových úprav.

Komplexní řešení zahradního nábytku pak přestavují kompletní sady. Jako příklad uvádíme nabídku obsahující zahradní stůl, dvě lavičky a malý přístřešek, který chrání jak uživatele, tak použité materiály. Tato varianta je samozřejmě finančně náročnější a budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy.