Je lamino vhodný materiál pro koupelnový nábytek?

Je i není!  Trochu divná odpověď, že ano... Ono to prostě jen záleží na výrobci nábytku... Čtěte dále.

Je lamino vhodný materiál pro koupelnový nábytek?

 

Hlavní vtip je v použití vhodného lepidla při aplikaci hran desek lamina.

Kudy vniká vlhkost do nábytku z lamina?

Lamino je zjednodušeně řečeno dřevotřísková deska pokrytá laminovacím papírem (s potiskem dekoru) a zalitá melaminovou pryskyřicí. V povrchu problém není - melaminová pryskyřice vytvoří proti vlhosti do značné míry odolný povrch. Problém může nastat na hranách desek. Po upravení laminové desky na nějaký rozměr je z boku (hrana desky) vidět "obyčejná" dřevotříska. Ta není sama o sobě odolná vlhkosti vůbec. V případě, že se do nábytku dostane těmito místy vlhkost, desky nabobtnají a dojde k trvalému a nevratnému poškození.

Jak tedy spolehlivě zabránit zničení koupelnového nábytku z lamina?

Standardně výrobci nábytku z lamina používají k přilepení hrany lepidel s označením EVA (etylenvinylacetátová lepidla-tavné lepidlo). Takový způsob lepení hran při běžném použití naprosto stačí. Pro koupelnový nábytek a pod. je třeba použít lepidlo PUR (polyuretanové). Lepidla PUR jsou dražší, než lepidla EVA. Jejich využití pro nábytek do koupelny, prádelny nebo i kuchyně se určitě vyplatí na dlouhé životnosti nábytku.

Jak poznám při nákupu, jestli je nábytek z lamina opravdu vhodný do koupelny?

Bohužel takovou věc nepozná pouhým pohledem ani odborník. K nanášení PUR lepidel na hrany nábytku je třeba finančně náročnější technologie, kterou si malý výrobce nemůže většinou dovolit - nevyplatila by se mu. Nezbývá vám tedy než koupelnový nábytek nakupovat od větších producentů, kteří jsou dlohodobě ověřeni.

Myslíte, že je možné kvalitní nábytek koupit ve velkých řetězcích?

Ve velkých nejmenovaných řetězcích je na dodavatele nábytku vyvíjen tak obrovský tlak na cenu, že logicky bude problém s kvalitou.

Aktuální nabídku koupelnového nábytku najdete zde: koupelnový nábytek. Případně další skříně z lamina zde