Jak správně pečovat o zahradní nábytek

Jak správně pečovat o zahradní nábytek

Během teplých jarních a letních dnů je velmi příjemné trávit volný čas relaxací na zahradním nábytku v našich venkovních prostorách. Při pořizování zahradních sestav, lehátek, houpaček apod. je ale nutno brát v úvahu potřebu častější údržby, než je tomu u klasického nábytku, který máme v interiéru s cílem bojovat proti hromadění nečistot, rzi, plísní a jiných negativních vlivů, které se mohou vyskytovat na zahradě. Pokud víte jak na to, a jste ochotni investovat nějaký čas do údržby, pak může být Váš zahradní nábytek jako nový po dlouhá léta. Zde přinášíme jednoduchý postup, jak o nábytek pečovat:

1. Důkladně nábytek očistěte

Před aplikací jakékoliv ochrany se ujistěte, že je Váš zahradní nábytek čistý a v dobrém stavu. Pokud byste na něm nechali zbytky mastnoty, rzi a podobně, tak by Vaše následná práce přišla z velké části nazmar. Nábytek z umělého ratanu můžete ostříkat hadicí, dřevěný a kovový nábytek je vhodné vydrhnout a otřít houbičkou ideálně za použití speciálního čistícího roztoku, ale dobře poslouží i mýdlová voda.

2. Chraňte rámy zahradního nábytku

Velká část způsobených škod na dřevěném nábytku pochází z UV záření, deště a vlhkosti obecně. V případě dřeva je nejúčinnější ochranou nátěr aplikovaný širokým štětcem přímo na dřevo. Konkrétní druh nátěru si nechte doporučit v prodejně barev a laků, případně v hobbymarketu. Můžete vybírat tmavé i světlé varianty, průhledné i neprůhledné- záleží jen na Vašem estetickém cítění. Před samotnou aplikací nátěru dřevěný nábytek osmirkujte jemným smirkovým papírem. Kovový a plastový nábytek nevyžaduje přílišnou péči, ale doporučujeme na něj vždy před sezónou aplikovat speciální ochranu ve spreji, která jej ochrání před UV zářením. Poškozená místa kovového nábytku přetřete štětečkem barvou v podobném odstínu, čímž zabráníte vzniku rzi

3. Nezapomínejte na polstrování

Polstrování po sezóně důkladně očistěte mýdlem a teplou vodou. V případě sundavacích potahů je můžete vyprat bez obav v pračce (údaje pro praní a sušení by měly být umístěné na štítku každého polstrování). Po umytí nechte polstrování důkladně vyschnout a aplikujte na něj ochranu proti dešti. Snažte se vybírat takové přípravky, které obsahují i UV filtr bránící vyblednutí barev a látku chránící vlákna před ulpíváním nečistot.