Jak na výběr postelové matrace? Základem je kvalitní materiál

Jak na výběr postelové matrace? Základem je kvalitní materiál

Pohodlí při spánku výrazně ovlivňuje váš denní režim. Pokud nespíte tak, jak by se mělo, cítíte se přes den unavení, malátní, bez energie a chuti do života. Při dlouhodobém užívání nevhodné postele a matrace vás také dříve či později čekají zdravotní potíže. Právě na výběr matrace je nutné se speciálně zaměřit. Zásadní roli hrají materiály.

Pružinové matrace

Klasiku v tomto odvětví představují pružinové matrace. Jsou vytvořené z mnoha pružin, jež spojují pérka. Na svrchní části je pak obvykle polyuretan, případně i další, modernější materiály, kupříkladu líná pěna. Jsou vhodné pro každodenní užívání. Drobnou nevýhodou může být fakt, že se nedají polohovat.

Taštičkové matrace

Velmi oblíbenou variantou jsou taštičkové postelové matrace. Podobně jako u výše uvedeného druhu jsou tvořeny pružinkami, které však nespojují pérka, jsou k sobě v taštičkách spojeny. Díky tomu nemají onen charakteristický vrzavý zvuk, jako je tomu u pružinových variant.

Pěnové matrace

Stále populárnější jsou pěnové matrace. Existuje několik druhů pěnových materiálů. Všechny se v zásadě vyznačují tím, že oproti prvním dvěma modelům mají lepší tvarovou stálost. To pro vás jako koncové uživatele znamená větší komfort. Ani při delším pobytu na lůžku nedochází k proleženinám, matrace se přesně vytvaruje dle vaší aktuální polohy. Mezi nejčastěji používané materiály v této oblasti se řadí PUR pěna, studená pěna, případně takzvaná líná pěna.

Výroba matrace je v dnešní době poměrně sofistikovanou záležitostí. Stále častěji se přitom přistupuje ke kombinaci materiálů tak, aby se ještě zvýšilo pohodlí pro ležícího člověka. Skvělou volbou při koupi jsou matrace na míru, které berou v potaz nejen vaši výšku, ale také tělesnou hmotnost, případně nároky ze zdravotního hlediska.