Druhy botníků a na co se zaměřit při výběru

Druhy botníků a na co se zaměřit při výběru

Přemýšlíte o koupi botníku do předsíně a nevíte podle čeho z rozsáhlé nabídky na českém trhu vybrat? Pokud zvolíte moc malý, boty se vám do něj nevejdou, pokud moc velký, zabere vám půl předsíně. Podíváme se na jednotlivé druhy botníků a poradíme vám, na co se při výběru zaměřit.

Jaký typ botníku vybrat

V první řadě je potřeba si rozmyslet, jaký typ botníku vlastně chcete. Není botník jako botník. Vybrat si můžete botník s věšákem či zrcadlem, vyklápějící botník, skříňový typ botníku, závěsný, sedací či otevřený klasický botník.

Výhodou vyklápěcích botníků je především přehledné řazení bot. Boty jsou ukládány vertikálně tedy vždy přesně víte, kde, který pár je. Také výrazně šetří místo, stejně jako závěsné botníky. Ty jsou ideální pro malé prostory.

Zvolit můžete také botníky otevřené například s kovovou konstrukcí. Ty se hodí spíše pro menší počet párů bot a uskladňování bot pro každodenní nošení.

Velmi praktické a oblíbené jsou sedací botníky, které se nabízí ve všech zmíněných variantách. Pokud byste takový botník zvolili, nezapomeňte zjistit jeho maximální nosnost.

Rozměry botníku

Výšku, šířku a hloubku botníku si pečlivě rozmyslete, měřte a spočítejte páry bot. Nejčastěji se setkáte s hloubkou kolem 30 cm, ale v nabídce najdete i 10 cm či 40 cm hluboké botníky. Čím více bot, tím volte hlubší botník. Zásadní pro výběr botníku je také velikost vaší předsíně a s tím související výška a šířka botníku.

Barva a materiál botníku

Vybrat barvu je už jen na vašem vkusu a designu vaší předsíně. V nabídce najdete vícebarevné botníky, které budou krásně kontrastovat s bílými i barevnými stěnami. Pokud máte raději minimalistický styl, vybrat si můžete černou nebo bílou barvu či kombinaci těchto dvou barev. Pro milovníky dřeva, se nabízí dřevěné botníky v různých variantách. Při výběru materiálu se také zaměřte na snadné čištění botníku. Například textilní botníky vypadají sice pěkně, ale čištění je složitější.