Masiv | Co je masiv? Co je spárovka?

Masivní dřevo vždy bylo, je a bude nejžádanějším materiálem při výrobě nábytku. Je to pro jeho vlastnosti estetické, fyzikální a mechanické.

Masiv | Co je masiv? Co je spárovka?

Masivní dřevo vždy bylo, je a bude nejžádanějším materiálem při výrobě nábytku. Je to pro jeho vlastnosti estetické, fyzikální a mechanické. Pomocí masivního dřeva lze vytvořit v interiéru jedinečnou, příjemnou atmosféru. I když se dřevo používá k výrobě nábytku stovky let, neznamená to, že ze dřeva nemůžeme vyrobit moderní, svěží, nadčasový nábytek. Nábytek z masivu je zkrátka úžasná záležitost, dokonalý pro tvorbu osobitých designů, ekologický -nezatěžuje přírodní prostředí...

Postele z masivu

Šatní skříně z masivu

 

Spárovka

Spárovka jsou slepené hranoly masivního dřeva. Spárovka se vyrábí proto, že dřevo zůstává "živým" materiálem, který neustále pracuje. Jednotlivé hranoly v desce by měly mít léta pootočená tak, aby se deska nekroutila. I přes největší snahu ale toto nelze úplně vyloučit. Desky z masivního dřeva se proto nikdy nepoužívají samostatně. Každý díl je vždy připevněn k nějaké konstrukci. Stoly jsou vyrobeny tak, že stolové desky jsou připevněny ke konstrukci stolu, každý díl korpusu skříně je připevněn ke dvěma sousedním apod..

Pokud chcete vyrobit například nábytková dvířka pouze ze spárovky (ať už z důvodu ceny nebo z jiných důvodů), věřte, že je to nesmysl. A když chcete koupit hotový nábytek s takovými dvířky a u dodavatele je v pořádku, věřte, že po čase se Vám taková dvířka ve Vaší domácnosti silně zkroutí. Jak se píše výše, je to dáno drobnými změnami vlhkosti (například v noci je jiná vlhkost, než ve dne..). V jednotlivých segmentech dřeva začne vznikat napětí a celá dvířka se prohnou. Je to proces naprosto nevratný! Dvířka zůstanou zkroucená už navěky.

Chceteli dvířka z masivu, žádejte rámovou konstrukci (výplň dvířek je zasazena v dřevěném rámečku - způsob, který se používá desítky let..), nebo biodesku nebo dýhu..

Textura masivního nábytku

Textura - nazývaná také kresba dřeva nebo fládr závisí na struktuře a přirozených barevných rozdílech dřeva. Pod slovem textura se rozumí průběh letokruhů a směru vláken, jádrové a bělové dřevo, póry dřeva apod... Textura dřeva je viditelná na první pohled a je na každém kousku dřeva jiná, tím je masivní dřevo naprosto unikátní. I když objednáte dvě stejné skříňky, vždy budete mít doma originál.

Povrchové úpravy masivu

Povrchové úpravy se provádějí stejné, jako u dýhy nebo biodesky.

Další materiály: