Lamino | Co je lamino?

Lamino desky

Lamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů od různých výrobců.

Lamino | Co je lamino?

Lamino neboli LTD

Lamino desky

Lamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů od různých výrobců. Aktuální nabídku je třeba ověřit u nejbližšího dodavatele. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku.

Od spousty truhlářů můžete slyšet, že lamino není materiál.., že pouze masiv...apod. Fakt ale je, že i z lamina je možné vytvořit nádherný nábytek. Lamino je určitě tvrdší, než masiv. Že není odolné proti vlhkosti? Masivní nábytek také ne.. Vyzkoušejte nalít vodu na nebo do skříňky z masivu. Voda se dostane pod povrchovou úpravu a škody jsou také neodstranitelné! To, že upřednostníte masivní dřevo by mělo mít spíše jiné důvody: prostě máte dřevo rádi, dřevo má pro Vás nějakou osobní hodnotu, nevadí Vám vyšší cena apod..

Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.

Tloušťky desek

Lamino desky se vyrábějí v mnoha tloušťkách. Nejběžnější je 18mm. Nedoporučujeme nábytek vyrábět z desek menší tloušťky. Není problém objednat nejlevnější nábytek z Polska se stěnami z lamina tl. 16mm. Takový Vám moc radosti v budoucnu neudělá! (viz článek nejlevnější kuchyně). I když je pravdou, že daleko více záleží na vnitřní struktuře materiálu. Někdy tak lamino 16mm od českého výrobce může být kvalitnější, než 18mm od polského...Slabší lamino je vhodné třeba jen na dna šuplíků nebo záda nábytku. Pokud potřebujete silnější desku (třeba stolovou desku), je možné toto objednat u dodavatele. Většinou se to ale řeší slepením dvou 18 ctek. Dalšími hodně používanými tloušťkami jsou 10 a 12mm. Pokud tedy toužíte po stolové desce tl. 30mm, slepí se 18 a 12mm. Boční hrana se přilepí pouze jedna (vysoká 30mm) a je hotovo...

Hrany pro lamino desky

Hrany se dříve vyráběly pouze z melaminového papíru. Trendem poslední doby jsou plastové hrany, označované ABS. Jsou odolnější, než hrany papírové a jsou k dispozici v mnoha tloušťkách. Nejpoužívanější je tl. 0,5 a 2mm. Hrana 2mm je asi odolnější, ale je také více vidět, což je někdy na závadu z hlediska designu. Nejvíce se používají hrany výrobce Hranipex. Hranipex má na svém webu hrany přehledně roztříděny a dokonce se zde dozvíte ke které hraně patří jaké lamino a od jakého výrobce. Chcete-li mít přehled o možnostech hrany, rozhodně navštivte tento web.

ABS hrany nebo melaminové hrany?

Lepší jsou samozřejmě ABS plastové, ale pozor! Spousty firem vlastní levné olepovací stroje, které nezabezpečí kvalitní přilepení hrany! V tomto případě je mnohem lepší papírová-melaminová hrana ručně přilepená! Pokud chcete kvalitní nábytek, ideální je vidět realizovaný nábytek po 2-3 letech používání! Nekvalitně přilepené hrany poznáte už po přejetí dlaní - hrana při okrajích nedrží.

Lamino a zdraví

Všechny dnes prodáváné desky jsou certifikované E1 -emisní třídou. Jsou zdravotně nezávadné.

Ještě kvalitnější povrch nabízejí lamináty.

Další materiály: