Laminát | Co je laminát?

Lamináty se používají již desítky let. Za totalitního režimu byly k dostání v barvě světle zelené, které si určitě pamatujete třeba z pultů prodejen.

Laminát | Co je laminát?

Lamináty se používají již desítky let. Za totalitního režimu byly k dostání v barvě světle zelené, které si určitě pamatujete třeba z pultů prodejen. Od té doby se ale hodně změnilo. Lamináty dnes vyrábějí desítky výrobců ve stovkách provedení a dekorech a k výrobě nábytku se používají čím dál častěji.

Co je laminát?

Lamináty jsou tenké desky silné řádově milimetry i méně. Používají se jako povrch nosných desek například dřevotřísky nebo MDF. Mají uzavřený  povrch bez pórů, odolný proti mechanickému poškození i některým chemickým látkám.

Proč lamináty?

Lamináty jsou v naprosté většině případů kvalitnější a odolnější, než lamino (LTD). Bohužel toto neplatí na 100%. Ze zkušenosti víme, že některé dekory laminátů se mohou "poškrábat" snadněji, než obyčejné lamino. Je to tím, že jsou tvrdší. Pokud chcete mít jistotu odolnosti, zkuste poškodit vzorek laminátu v prodejně (klíčem, hřebíkem apod...). Obecně ale použití laminátů můžeme doporučit. Přinášejí do výroby nábytku další rozměr.

Lamináty na kuchyňské pracovní desky

Lamináty jsou vhodným řešením pro výrobu pracovní kuchyňské desky na zakázku. Vyhnete se tomu, čemu se říká  "zaoblený nos" pracovní desky. Dnes je za modernější považována hrana "ostrá". Takovou hranu můžete upravit také laminátem, nebo k jádrové desce naklížit nákližek z masivního dřeva. To celé přelepit laminátem. Nákližek můžete namořit a nalakovat stejným způsobem jako třeba dvířka. Výsledek je velmi pěkný. Tloušťka pracovní desky je v tomto případě neomezená. Více v dalším článku, kde budou i fotografie konkrétního řešení pro představu...

Hrany

Hrany desek s nalisovaným laminátem se upravují stejným způsobem, jako lamino desky. Používají se ABS hrany. Pokud ale chcete mít hranu naprosto identickou, jako celé plochy, je vhodné jako hranu použít proužky stejného laminátu.

Lamináty CPL, HPL, kovolamináty
 

CPL =  Continuous Pressure Laminate (střednětlaký laminát) - odolný materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Vydrží více než folie a hodí se do prostor se střední zátěží, jako jsou kancelářské prostory či domácnosti s možností poškrábání. Velmi používaný pro povrchové úpravy interiérových dveří.

HPL = High Pressure Laminate (vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Je odolný proti vodě, snadno omyvatelný, odolný proti odření i běžným chemickým přípravkům, jako jsou dezinfekční prostředky. Od laminátu CPL se liší právě vyšší kvalitou a odolností. Společně s dlouhou životností jsou tyto vlastnosti ideální pro použití v interiéru i exteriéru.

Kovolamináty jsou zvláštním druhem laminátů, kdy povrch je vyroben z vrstvy opravdového kovu. Zpracování je ale stejné jako u běžných truhlářských materiálů. Používáním kovolaminátů se dosahuje velmi zajímavých designů. Kovolamináty Homapal pro Vaši představu...

Další materiály: