Dýha | Co je dýha?

Dýha je slabá vrstva vyrobená z masivního dřeva. K dispozici v tloušťkách 0,3 až 5mm.

Dýha | Co je dýha?

 

Dýha

Dýha je slabá vrstva vyrobená z masivního dřeva. K dispozici v tloušťkách 0,3 až 5mm. Dýha se používá k výrobě desek (nalepení dýhy na nosné desky DTD, MDF...). Nejčastěji používaná tl. je 0,6mm. Dýhu nepovažujte za náhražku dřeva z jednoho prostého důvodu: Dýha opravdu dřevo je!

Obývací stěny dýha; šatní skříně dýha;

Hrany u dýhovaných desek

Hrany takových desek se upravují podobně jako u lamino desek hranou. V tomto případě hranou vyrobenou z tenkého masivního dřeva (dýhy). Pokud potřebujete do hrany desky frézovat nějaký profil, je třeba k nosné desce nejprve přilepit nákližek z masivního dřeva a potom teprve předýhovat.

Výběr dřeva

Výběr dřevin pro dýhované desky je obrovský a začíná u běžných českých dřevin. Snadno jsou dostupné dýhy i cizokrajné. Dostupné jsou i dýhy uměle vyrobené (sesazené z tenkých proužků - takové vypadají na každém místě uplně stejně)...

Vzhled dýhy

Deska polepená dýhou z masivního dřeva vypadá velmi podobně jako desky z masivního dřeva. Že se nejedná o plnomasivní desku poznáte třeba podle struktury dřeva, která se opakuje nebo rozmístění let je rovnoměrnější apod..

Povrchová úprava dýhovaných desek

Povrch dýhovaných desek je třeba před použitím povrchově upravit. Nejčastěji se toto provádí mořením na nějaký další odstín a hlavně lakováním. Po dlouhodobých testech jsme vybrali dvousložkové polyuretanové laky italského výrobce Milesi. Jsou to skutečně profesionální laky s dokonalým výběrem povrchových úprav. Laky Milesi jsou velmi odolné a přitom dostatečně plastické. (tuto vlastnost využijete při poškození povrchu tupým předmětem. Lak nepraskne, ale zůstané přilnutý v "dolíčku")

Vlastnosti dýhovaných desek

Dýhované desky se používají pro výrobu nábytku poměrně často, protože jsou levnější než masivní dřevo. V některých případech jsou odolnější než masivní dřevo. A to není pouze náš názor, ale názor mnoha odborníků. Další výhodou je, že se dýhované desky  "nekroutí" jako desky z masivního dřeva. Mají vzhled masivního dřeva. Jelikož se k výrobě dýhy používá velmi kvalitní dřevo (z nekvalitního ani není možné dýhu vyrobit) je její výsledný vzhled homogennější. Jestli je to dobře nebo ne, je individuální. Někomu se líbí přírodní "nekvality" dřeva jako jsou různé vady, suky, praskliny. Někdo má zase raději krásný hladký homogenní design bez vad, jakým povrch dýhy bezesporu je.

Další materiály: