Znáte řasokoule? Tyto vodní rostlinky si podmaní i vás

Znáte řasokoule? Tyto vodní rostlinky si podmaní i vás

Líbí se vám, když je domácnost plná zeleně, ale více než půl roku vám doma nepřežije ani sukulent? Pak právě pro vás máme tip na skvělou rostlinku. Řasokoule je totiž rostlina vodní. Žije v akváriu, ve sklenici či v jiné nádobě plné vody, tudíž nevyžaduje příliš péče.

Řasokoule jsou rostlinky, které vykonávají fotosyntézu, potřebují světlo a vodu. Péče o ně však spočívá pouze ve výměně vody zhruba jednou za 10 až 14 dní a v občasném pomazlení. Aby si udržovaly svůj kulatý tvar, je dobré je čas od času promnout mezi rukama. Bude se vám to líbit, jsou semišově hladké.

Co je ve skutečnosti řasokoule?

Název je docela výstižný, jde totiž o kouli z jednotlivých řasových vláken. V přírodě žije ve studených vodách, zejména v jezerech ve Finsku, na Islandu apod. Dožívá se dlouhých desítek let, pravděpodobně na planetě máme i řasokoule starší než 100 let.

Řasokoule roste, avšak velmi pomalu, zhruba 0,5 cm za rok, a čím je větší, tím pomaleji roste. Kromě toho se občas rozdělí. Vaše domácí řasokoule se prostě rozpadne na dvě. Tu novou můžete třeba darovat.

Jak přesně se o řasokoule starat?

Pěstování řasokoulí vyžaduje opravdu jen pár základních zásad:

  • Najděte jim pěknou dózu, do níž může proniknout světlo.
  • Dózu umístěte tam, kde nedopadá přímé sluneční světlo.
  • Řasokoule mají rády spíš nižší teploty.
  • V létě měňte vodu častěji, například jednou za týden.

Za určitých okolností je možné pěstovat je také v akváriu s rybičkami a krevetkami. Samozřejmě spíš s menšími rybami, jako jsou sumečci, živorodky, tetry atd.

Začněte třeba s baby řasokoulemi

Řasokoule není drahou záležitostí, ceny se pohybují v desítkách korun. Záleží i na velikosti koule, ty malé jsou levnější a také roztomilejší. Na e-shopu Rasokoule.eu prodávají baby řasokoule o velikosti 0,3 až 0,7 cm. Objednání online se nebojte, řasokoule bez problémů přežijí cestu poštou.