Židle nejen pro zdravá záda

Židle nejen pro zdravá záda

Posaďte se, prosím. K tomu potřebujete židle. Je zvykem kupovat je v sadě, obvykle čtyř kusů i se stolem. Což ale neznamená, že židle ho svým designem musejí nutně kopírovat. Například ten minimalistický v kovu a skle lze rozhodně doplnit prakticky jakoukoli druhou barvou. Trendem je nechat hrát v interiéru prim jeden výrazný a sytý odstín. Je na vás žlutá přece jen trochu silná káva? Sáhněte po zemitější čokoládové.

 

Důležité jsou i rozměry židlí. Nesmíte být moc vysoko, abyste se zasunutí pod desku stolu vůbec vešli. Minimum je dvacet pět centimetrů vzdálenosti sedáku od ní. Kromě toho sedět musíte zdravě, to znamená s koleny tvořícími pravý úhel tak, aby se nohy mohly pohodlně opírat o zem. Špatná výška židle se na vás negativně odrazí – budou vás totiž bolet záda.

 

Máte dojem, že na plastových židlích se vám bude nepohodlně sedět? Zase působí o mnoho nenápadněji, takže opticky nepřeplní ani malou kuchyni či jídelnu. A jsou snadno udržovatelné, prostě je otřete. Můžete-li si to ve svém bytě dovolit, klidně si dopřejte židle z dřevěného masivu, ty navíc rovněž nevyžadují v případě znečištění nic složitějšího než setření vlhkým hadříkem. Polstrování bude příjemné a dokonale jej sladíte se zbytkem interiéru, ale myslete i na to, že u stolu se snadno něco rozlije. Samostatnou kapitolou jsou ohledně pořádku malé děti nebo domácí zvířata. Ta navíc pouštějí chlupy, které tu budou s oblibou ulpívat.

 

Napadá vás, že to vyřešíte kůží? Ta je omyvatelná a při správné péči si svůj původní vzhled uchová opravdu velmi dlouho. Jste-li připraveni na poněkud náročnější investici, nic vám v jejich pořízení nebrání. Přírodní kůži nechcete nebo mít nemůžete? U umělé varianty buďte smířeni s faktem, že postupující čas se na ní podepíše popraskáním.

 

A i židle samozřejmě musejí mít dostatek prostoru. Když se chce strávník zvednout, neměl by rozhodně balancovat na jedné noze, aby neshodil poličku, kterou má za zády.