Zdravé spaní a kvalitní rošty do postele

Nejčtenější

Dnes už naštěstí nemusíme jako rošt využívat drátěnku a místo kvalitních matrací matrace slaměné. Při takové výbavě rozhodně nešlo o zdravé spaní.  Kvalita roštu se dnes nejvíce posuzuje dle komfortu, který zajistí zdravé spaní a případně jaká je obsluha  roštu. Zákazníkovi jsou dnes nabízena stále nová řešení roštů. Rošty s novými, lepšími způsoby polohování, s různými zónami členění podpěrné plochy...

Zdravé spaní a kvalitní rošty do postele

Lůžkový nábytek (postele, matrace, rošty) zákazníci většinou hodností ze tří základních úhlů pohledu:

  • z hlediska ceny
  • designu
  • komfortu


Pořadí těchto priorit se díky systematické propagaci výrobců a prodejců poněkud mění a tak stále více spotřebitelů klade hlavní důraz na kvalitu ložné plochy, která zajistí uživateli zdravé spaní. Faktor "zdravé spaní" je ovlivněn nejen typem a materiálovou skladbou matrace, ale také konstrukcí podpěrného systému - roštu.

Kvalitní rošty

V oblasti moderních roštů jde vývoj rychle dopředu a zákazníkovi jsou nabízena stále nová řešení. Jedná se o různé způsoby polohování, o vícezonové členění plochy z hlediska tuhosti (podobně jako u matrací), o plynulé nastavení tuhosti jednotlivých podpěrných elementů roštu - vše pro kvalitní a zdravé spaní.

 

Vícezónové polohovací roštyVícezónové rošty pro náročné

Kvalitní a zdravé ležení vychází z předpokladu, že rošt s matrací musí podepírat tělo tak, aby páteř zůstávala stále ve své přirozené fyziologické poloze, aniž by přitom na povrch těla působily extrémní lokální tlaky. Velmi důležité pro zdravé spaní je aby matrace a rošt mělyt v oblasti s požadovaným větším průhybem, to je zejména v oblasti ramenní a pánevní, nižší tuhost a vyšší elasticitu.

 

Rošt pro postele s úložným prostoremPolohovatelný rošt pro postele s úložným prostorem

Zákazníci, kteří upřednostňují postele s úložným prostorem, mohou volit variantu provedení postele s výsuvným šuplíkem (více šuplíky) nebo variantu polohovacího roštu. V případě, že polohovací rošt umožní plné otevření, dostanete se snadno do vnitřního prostoru postele. Pro usnadnění zvedání roštu jsou některé vybaveny plynokapalinovými vzpěrami nebo polohovatelným kováním, které rošt s matrací zajistí v několika polohách.

Rošty laťkové nebo lamelové

Základní rozdělení roštů je dle provedení na laťkové a lamelové. O tom více v článku Jak vybrat rošty