Zateplení: minulost, přítomnost a budoucnost úspor na vytápění

Zateplení: minulost, přítomnost a budoucnost úspor na vytápění

O zateplení se v současné době mluví hlavně v souvislosti s úsporami energie nebo státními dotacemi. Výhody staveb, které jsou zaizolované proti vnějším klimatickým vlivům, přitom lidé po celém světě využívali dávno před programem Nová zelená úsporám. Co víte o historii zateplování? Je vývoj moderních materiálů jen podvodem na zákazníky?

Počátky zateplování

O výhodách tepelné izolace lidé věděli už v dávných dobách a na různých místech. Zatímco kanadští Eskymáci dodnes využívají dobrých tepelně izolačních vlastností sněhových cihel pro stavbu iglú, kočovníci v Asii a na Středním východě prosluli stavbami jurt. V těch není díky několika vrstvám ovčí vlny téměř potřeba topit.

https://pixabay.com

Výborné tepelně izolační vlastnosti sněhu využívali kanadští Eskymáci pro stavby iglú.

V našich podmínkách se tepelná propustnost zdiva řešila mechem nebo jehličím ve spárách, hojně využívaná k tepelné izolaci podestýlky i k zateplení půdy byla sláma. Ta dnes zažívá malou renesanci a dům zateplený slisovanými balíky slámy může získat i dotaci v programu Nová zelená úsporám.

Ve třicátých letech nastoupila do moderní architektury doba heraklitových desek z dřevité vlny. Přestože i jejich schopnost odolávat teplu, hluku nebo ohni je využívána dodnes, většinový trh s tepelnou izolací zastupují jiné dva materiály: minerální vata a polystyren.

Polystyren, minerální vlna, moderní izolace

Polystyren patří mezi nejlevnější izolace a v současnosti je u nás nejpoužívanějším zateplovacím materiálem. Extrudovaný polystyren má sníženou nasákavost a hodí se k zateplení základů, které přicházejí do styku s vodou, nebo na izolaci soklu.


https://pixabay.com

Zateplení polystyrenem – v Česku stále nejčastější způsob tepelné izolace.

Minerální vlna je dražší než polystyren, má však výborné tepelně izolační i protipožární vlastnosti. Proto se hodně používá i při stavbách moderních nízkoenergetických nebo pasivních domů, které téměř nekladou nároky na vytápění.

S nastupujícím trendem ekonomické i ekologické šetrnosti se i na našem trhu začínají prosazovat moderní izolační materiály. Za chytrou izolaci je označována stříkaná izolace z polyuretanové pěny, která je prodyšná a umožňuje domu dýchat.

Mezi materiály prospěšné pro životní prostředí se řadí konopná tepelná izolace nebo tradiční izolace z ovčí vlny, která do sebe dokáže absorbovat škodlivé látky.

Budoucnost zateplování: mikro a nanotechnologie

Inovace stavebních konstrukcí vidí vědci u nás i ve světě v důmyslném využívání mikro a nanotechnologií. Pozornost na sebe strhávají tenké vakuové izolační panely nebo folie a pěny s přídavkem uhlíkových nanovláken.

Ještě dál zašli vývojáři s tepelně izolačním nátěrem na bázi nanogelu. Tvrdí, že 1mm vrstva jejich vynálezu vydá až za 50 mm běžného izolantu, a navíc odolá i elektromagnetickému nebo slunečnímu záření. Se „zázračnými“ nanotechnologiemi ale nesouhlasí prodejci tradičních zateplovacích materiálů – tvrdí, že jde o nepodloženou, klamavou reklamu.

Získají si i přesto materiály budoucnosti důvěru českých chytrých domácností?