Zařízení nového domu krok za krokem

Zařízení nového domu krok za krokem

Každý má své vlastní představy, jak si zařídit bydlení. Není to ale vždy jednoduché. Hlavně pokud byste rádi spojili nové trendy bydlení s funkčností. Platí zde totiž určitá pravidla. O nich a dalších věcech, na které je třeba myslet při zařizování nového domu, si povíme v našem článku.

Promyslete si dispoziční řešení prostoru

V první řadě je důležité mít předem promyšlený plán dispozičního řešení prostoru. Samozřejmě už samotný půdorys domu v sobě ukrývá rozvržení místností, a to i s napojením na inženýrské sítě. Pokud ještě není dům hotov, máte minimálně načrtnutý plán designu interiéru.

Pokud ale zařizujete již hotový nový dům, jeho zařizování bude vycházet z dispozice, které se jeho případné úpravy musí přizpůsobit. Pomůže, pokud si dispozici rozdělíte na jednotlivé funkční zóny. A to podle druhů činnosti, které se v domě odehrávají.

Nezapomeňte přitom na jejich logické souvislosti. Ty by měly na sebe navazovat. Například vstupní prostory i se šatnou, následuje obývací místnost (denní zóna) a poté noční zóna – ložnicová část domu. Tu můžete oddělit do samostatné oddechové zóny. Pamatujte, že čím je dispozice domu jednodušší a přehlednější, tím lépe se vám v něm bude bydlet.

Máte-li v domě staré a nepotřebné věci, dobře si promyslete, co si z toho necháte a čeho se bude lépe zbavit. Zabráníte tím zbytečnému zapratání domu. Čím méně nepotřebných věcí vám zůstane, tím vám zbude větší prostor pro ty nové. Pamatujte, že moderní trendy bydlení spočívají zejména na jednoduchých liniích a celkovém minimalismu.

Ideálním řešením je na vyklizení domu si zavolat na pomoc firmu, která zároveň za vás vyřeší i problém s odpadem a jeho ekologickou likvidací.

Oddělujte a propojujte funkční zóny

Ještě předtím je však důležité dát jednotlivým místnostem správnou velikost. A to podle počtu členů rodiny a činností, kterým se nejraději věnujete. Například ve dvoučlenné domácnosti je obrovská kuchyně zbytečná. Raději tento prostor věnujte obývací části.

Základem je také promyslet si, jestli si necháte kuchyni samostatně, nebo ji spojíte s obývací místností. Stejně tak můžete propojit také ložnici se šatnou, obývací místnost s pracovní a podobně. Řešením propojování a oddělování jednotlivých místností mohou být i posuvné dveře nebo prosklené stěny s posuvnými dveřmi.

Tip:

Linie vašeho pohybu po domě by měla být co nejkratší a nejpřímější. Nebude vás to zbytečně zdržovat. Například není rozumné, pokud si po příchodu domů půjdete odložit kabát někam daleko, nebo abyste nesli nákup napříč celým domem.

Pamatujte na úložné prostory

V každé jednotlivé funkční zóně by mělo být dostatečné množství úložných prostorů. Například místo na řadu v kuchyni, toaletní potřeby a ručníky v koupelně, kartáč na šaty a obouvák v předsíni a podobně.

V dětském obývacím pokoji můžete úložný prostor efektivně řešit dětskou postelí ve tvaru domečku. Obsahuje šuplík vyrobený z borovicového dřeva, přičemž kolečka umožňují jeho snadné vysouvání a zasouvání. Můžete zde skladovat například ložní prádlo, dětské hračky nebo knihy.

Sezónní věci, například lyže či zimní bundy, je ideální uložit odděleně tak, aby vám nepřekážely.

Sjednoťte styl

Důležité je také pro funkční celky v domě zvolit jednotný styl materiálů a barev. Zejména co se týče podlahy a materiálu pro nábytek. Váš nový dům se tak bude snáze zařizovat a bude působit jednotně a harmonicky. Naopak, odlišit můžete dětský pokoj nebo pokoj pro návštěvy.

V případě ložnice je však důležité, více než u jiných místností, dbát na zachování její funkčnosti. Vždyť kvalitní spánek je základem zdraví. A proto vybrat kvalitní postel s roštem a matrací by mělo být prvořadé – jde o dominantu této místnosti. Pokud se neumíte rozhodnout co s dalším zařízením, můžete si vybrat z následujících oblíbených designérských stylů:

  • Skandinávský – znamená především dřevo v interiéru, přičemž v prostoru se snaží využívat co možná nejvíce světla. Proto je zaměřen na světlé barvy a velká okna bez závěsů. Typickým znakem jsou také jednoduché linie a vzdušnost.
  • Moderní – jednolitý nábytek bez dalších dekorací. Stěny a strop jsou nejčastěji monochromatické, a to v šedé, bílé nebo béžové barvě. Podlahu je nejlépe pokrýt parketami nebo laminátem.
  • Klasický – charakterizuje jej pompéznost a dojem luxusu. Nejčastěji je laděn do bílých, růžových nebo broskvových odstínů. Ty se výborně kombinují se zlato-stříbrnými vzory.
  • Minimalismus – velmi oblíbený designérský styl, vhodný zejména pro menší místnosti. Představuje jednoduché a čisté linie bez zbytečných ozdob. Nejčastěji se volí kontrastní barvy, dokonale hladké a rovné povrchy, jasný nábytek či lampy jednoduchých geometrických tvarů.

Samozřejmě, zmíněné designérské styly můžete použít i na ostatní místnosti v domě. Pokud si ovšem již některý z nich vyberete, je důležité držet se ho a navzájem je nekombinovat. Dosáhli byste tím dojmu chaosu a zbytečného pocitu kýčovosti. Jedinou výjimkou jsou dětský pokoj a případně pokoj pro hosty.

Tip:

V místnostech, které jsou vystaveny největší zátěži (kuchyně, obývací pokoj, předsíň, koupelna), se vyplatí investovat do kvalitních a trvanlivých materiálů. Důležité je také, aby se daly snadno udržovat. Může se jednat například o masivní tvrdé dřevo, keramické dlažby, lakované MDF desky nebo různé kovové detaily. V koupelně přirozeně dbejte na to, aby byl zvolený materiál odolný vůči vlhkosti.

Rady na závěr

Základní vybavení, které zároveň znamená i největší investici (podlahy, vestavné skříně, obklady, kuchyňská linka…) volte v nadčasových a účelných tvarech. Volte u nich zejména neutrální barvy a materiály – přírodní dřevo, keramika, sklo, tlumené přírodní barvy…

Nezapomeňte, že i výběr látek by měl být v souladu s celkovým designérským stylem místností. Vyhněte se přehnaně tmavým barvám a velmi výrazným vzorům. Záclony je ideální zvolit lehké, vzdušné a vyrobené ze syntetických látek.

Dbejte na základní pravidlo – pokud si zvolíte tmavší podlahu, tak nábytek v místnosti volte světlejší. A samozřejmě naopak.