Zájem o hypoteční úvěry kvůli novým pravidlům poklesl, banky snižují úrokové sazby

Zájem o hypoteční úvěry kvůli novým pravidlům poklesl, banky snižují úrokové sazby

Česká národní banka na podzim loňského roku výrazně zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték, a tím pádem některým zájemcům zatarasila cestu k jejich vlastnímu bydlení. V současné době bankovní domy při posuzování žadatele o hypoteční úvěr sledují poměr jeho zadlužení a měsíční splátku hypotéky vzhledem k jeho příjmům. Bohužel, daným sítem projde jen málokdo. Šanci na hypoteční úvěr mají především lidé s vysokým platem a nulovou zadlužeností.

Změna hypotečního trhu má vliv na prodeje

Hypotékou je financována zhruba polovina nemovitostí, což znamená, že druhou polovinu si lidé kupují z vlastních zdrojů. Česká národní banka však realitnímu trhu přitížila, protože tím, že hypoteční úvěr získá méně žadatelů, klesnou i prodeje nemovitostí, a to meziročně až o 18 procent.

Už v loňském roce na tom realitní trh nebyl příliš dobře, neboť ceny nemovitostí rapidně vzrostly a vzhledem k příjmům jsou nesmírně vysoké.

Co vás v roce 2019 čeká?

Prognózy finančních a realitních analytiků jsou různé, ale v určitých ohledech se odborníci shodují, a to třeba na tom, že růst cen se během nadcházejících měsíců zastaví. Předpokládá se také pokles počtu prodaných nemovitostí, a to zhruba o 15 procent, což především realitní makléře a společnosti nepotěší.

Pravidla zavedená v loňském roce také způsobí, že opět klesnou úrokové sazby hypotečních úvěrů. Dokonce některé banky už úrokové sazby snižují, a to kvůli klesajícímu zájmu o úvěr ze stavebního spoření i hypotéku. Zároveň se rozšíří nabídka nemovitostí, což je pozitivní zpráva pro kupující, neboť budou mít větší výběr, ovšem prodávající musí počítat s pomalejším prodejem.

Jestliže tedy prahnete po vlastním bydlení, ale nevíte, zda na hypotéku dosáhnete, na internetu najdete celou řadu online nástrojů, které vám prozradí, jak drahou nemovitost si vzhledem ke svým příjmům můžete dovolit. Sice jsou podmínky přísnější, nicméně na jednu stranu vás chrání před tím, abyste se nedostali do situace, že byste byli neschopni splácet.