Záclony jako elegantní bytový textil. Jaké máte možnosti při výběru?

Záclony jako elegantní bytový textil. Jaké máte možnosti při výběru?

Nedílnou součástí většiny domácností i v dnešní době zůstávají záclony a závěsy. Jsou-li vkusné a s vhodnými rozměry, pak dokážou velmi zpříjemnit atmosféru v obývacím pokoji, ale také v ložnici či kuchyni. Navíc do jisté míry slouží ke zvýšení bezpečí a soukromí, neboť vás chrání před případnými dotěrnými zraky kolemjdoucích, což je praktické hlavně v nižších patrech bytových domů a rodinných domků.

Rozměry záclon

Klasiku představují tradiční dlouhé záclony, ideálně s řasením. Při jejich výběru je dobré si dát pozor na vhodnou šířku a délku. Obecně platí, že kupujete-li hotové záclony, pak mají být zhruba dvakrát širší než okna, aby se daly pravidelně zřasit a přesahovaly až mimo okno. V dnešní době se pak dají pořídit třeba elegantní hotové voálové záclony, které nejenže působí mimořádně efektně, ale nemusíte už u nich pokaždé řešit ono řasení, když se chystáte je pověsit, protože mají od výrobce přímo našitou řasící linku. Totéž platí také pro závěsy na okna.

Alternativní velikosti

Délku záclon si rovněž můžete sami zvolit. Kromě běžných variant, jež sahají od garnýže až k zemi, je možné si vybrat také kratší řešení. Nikdy by však záclony neměly končit těsně nad parapetem, jinak nebudou působit zrovna pěkným dojmem. Výjimku tvoří malé záclonky, které se věší na tenké tyčky a jejich cílem je skutečně zakrýt jen polovinu či třetinu okna.

Pozor na materiálové provedení

Bytový textil se dá snadno koupit v e-shopu, pakliže znáte rozměry. Poté už si jen stačí všímat, z jakých materiálů jsou vyrobené. Chcete-li opravdovou kvalitu, volte spíše přírodní látky, nikoliv tedy záclony a závěsy z umělých tkanin.

Moderní hotové záclony, závěsy na okna a další bytový textil ke zútulnění vaší domácnosti nabízí e-shop luxora.cz. Najdete v něm i stále populárnější hotové voálové záclony.