Vybrat si vhodnou matraci není zase tak složité

Vybrat si vhodnou matraci není zase tak složité

Jednu třetinu života strávíme spánkem, a proto bychom měli hodně přemýšlet nejen nad tím, v čem spíme, ale rovněž i na čem spíme.

Základem zdravého a plnohodnotného spánku je dobrá matrace. Neexistuje však jeden jediný ideální typ. Vždy je třeba vybírat podle vlastních preferencí.

Velikost

Zásadní jsou samozřejmě rozměry. Pokud bude plocha malá, člověk si nedokáže udělat dostatečné pohodlí. Naopak příliš velké matrace se nemusí vlézt do postele. Ideálem jsou modely, které svou délkou přesahují uživatele o necelých 30 cm.

Standardní šířka jednolůžkové matrace je 90 cm, u dvoulůžkových verzí to však může být ještě o 10 cm méně. Co se výšky týče, ta by měla dosahovat alespoň 15 cm. Ideál je ale 20 cm a výše.

Tvrdost

Určit perfektní tvrdost není samozřejmě možné. Ta totiž závisí na preferencích každého jednotlivce. Obecně platí, že měkké verze jsou vhodnější pro lidi s nižší hmotností, zatímco tvrdší matrace ocení hlavně jedinci s nadváhou, případně dokonce s obezitou. Dokáží totiž poskytnout mnohem lepší podporu.

Materiál

Velmi důležitý je i použitý materiál. Každý má trochu jiné vlastnosti. Kupříkladu latex disponuje vynikající bodovou pružností, dlouhou výdrží a dobrou prodyšností. Pěnové verze jsou zase lehké a vzdušné. Pružinové typy mají dobré odvětrávání a dají se pořídit za celkem dobré ceny.

Dobré zkušenosti mají uživatelé i s matracemi s kokosovým vláknem, jež se mohou pyšnit výbornými ortopedickými vlastnostmi, skvělou termoregulací a rovněž i vysokou nosností. Jsou vhodné nejen pro dospělé, ale také pro malé děti.

Kde nakupovat?

Matrace je pro lidský život důležitější, než si dokáže většinová společnost vůbec připustit. A proto bychom měli kupovat pouze kvalitní produkty, ideálně přímo u výrobců. Mezi takové se řadí kupříkladu i e-shop Bazyl.cz.