Výběr správného dřezu – přehled dostupných tvarů, materiálů a tipy na vhodné umístění ve vaší kuchyni

Výběr správného dřezu – přehled dostupných tvarů, materiálů a tipy na vhodné umístění ve vaší kuchyni

Stavíte dům či jen renovujete kuchyň a výběr správného dřezu je pro vás španělskou vesnicí? Nevěšte hlavu, přinášíme vám výčet všech možných typů, materiálů a umístění, ze kterých můžete vybírat. Nerezový či granitový, s vaničkou nebo bez a kam jej jen zakomponovat? Zjistěte, jaké jsou největší výhody a nevýhody jednotlivých druhů!

Výběr správného dřezu – podle čeho vybírat?

Ať už máte doma myčku či nikoli, dřez budete dennodenně využívat. Jeho správnou volbu byste tedy neměli podcenit. Důležitý je výběr umístění, tvar a v neposlední řadě materiál, ze kterého by měl být vyroben. Vše by mělo odpovídat nejen vašim potřebám, ale také stylu, ve kterém bude s vaší kuchyní dokonale ladit. Proto vše pečlivě promyslete ještě před nákupem a prozkoumejte možnosti.

Zvolte vhodné umístění

Jistě si kladete otázku kam se dřezem? Všeobecné pravidlo pro rozvržení kuchyně je následující: pracovní plocha, sporák či varná deska, pracovní plocha, dřez a odkládací plocha. Je dobré mít nějaké místo, kam případně budete odkládat umyté nádobí a ideálně tak, aby vám nezavazelo při vaření.

Jaký tvar jen vybrat?

Samozřejmě záleží na velikosti vaší kuchyně, nicméně nedělejte chybu, že se toto kritérium stane vaším hlavním. Vyhněte se tomu, že vyberete příliš malý či mělký. Měli byste mít dostatek prostoru na umývání například pekáče či velkého hrnce. Co se týče tvaru, vybírejte také dle svého vkusu a hlavně dle jeho následného vytížení.

Možnosti jsou následující:

· jednodřez nebo dvojdřez

· s přídavnou vaničkou

· s odkapávací plochou

· s vaničkou a odkapem

· rohový dřez

Jednodřez je opravdu malý. Ale bude naprosto dostačující, pokud máte v domácnosti myčku. V menších prostorách vám tedy nebude zbytečně zabírat místo, avšak musíte počítat s omezenou kapacitou. Dvojdřez má dvě stejně velké vaničky, kde můžete špinavé nádobí umývat či odkládat. V případě, že je vás v domácnosti více a dřez využíváte velmi často, zvolte tuto variantu.

Přídavná vanička je skvělá na omyté potraviny, které zde mohou okapat. Výhodně vám tedy poslouží jako odkládací plocha a nemusíte si dělat starosti se zbytky vody, jež byste museli vytírat.

Odkapávací plocha je velmi užitečná, pokud myčku nemáte a víte, že všechny umyté příbory a talíře musíte někam odkládat. Nevýhodou je, že vám tento typ zabere již více místa, takže je nutné s tím počítat. Tuto variantu volte v případě, že na to budete mít v kuchyni dostatek místa.

Spojení dřezu s vaničkou a odkapem vytvoří umývací centrum, kde můžete využít dalších doplňkových komponentů, jako jsou krájecí desky, misky na cezení a podobně. Je to velmi praktické, zvláště pokud rádi vaříte.

Rohové provedení je vhodné, pokud máte rohovou kuchyňskou linku. Můžete navíc přidat jak odkapávací plochu, tak i vaničku. Většinou se vyrábí přímo na zakázku jako konkrétní model, který vám bude pasovat.

Materiálová rozmanitost

Stálicí mezi materiály je nerez, nicméně dnes již existují stejně funkční a ještě lépe vypadající alternativy. Shrňme si možnosti výběru:

· nerez

· keramika

· granit

· kompozitní

Nerez

Jedná se o cenově nejdostupnější možnost a je také odolný vůči korozi a vysokým teplotám. Vodní kámen vyčistíte lehce přírodní cestou či za použití přípravku. Avšak investujte do hrubšího plechu. Tenký plech je velmi hlučný, nestály a není tak odolný vůči zatížení. Můžete zvolit provedení v lesklé či matné variantě.

Keramika

Velkou výhodou je, že se na povrchu nedrží žádné nečistoty a usazeniny. Je opravdu nenáročná na údržbu a odolná vůči teplotám a chemickým prostředkům. Ačkoli se může zdát, že je křehčí, opak je pravdou. Snese nárazy i větší zatížení. Ani se nemusíte bát, že zežloutne a navíc působí nadčasově. Nevýhodou je pořizovací cena, která například oproti nerezu může být znatelně vyšší.

Granit

Pokud chcete něco netradičního, zvolte granitový dřez. Nejen že je esteticky zajímavý, také na jeho povrchu neuvidíte zaschlé kapičky vody a údržba je jednoduchá. Největším plusem je neomezená živnost a odolnost vůči škrábancům. Jediné, na co si musíte dát pozor je výběr správného provedení – také je důležité, aby bylo obsaženo alespoň 80 % křemenných písků. A buďte opatrní, při umývání nádobí hrozí, že o něj rozbijete například křehké sklenice. Opět očekávejte vyšší cenu.

Kompozit

Chcete zlatý střed mezi nerezem a granitem? Toto je správná volba. Kompozitní materiál nabízí moderní design, barevné varianty a odolnost vůči nárazově vysokým teplotám. Mínusem je kratší životnost a náročnější běžná údržba. Nicméně je mnohem cenově dostupnější než předchozí možnost.

Nyní již víte, kam dřez umístit, zda zvolit jednoduchý, dvojitý, přidat vaničku či odkapávací plochu. Jestli je lepší klasický nerez, nadčasová keramika, moderní granit nebo kompozitní materiál. Napište nám, jaký typ a materiál jste zvolili a vaše důvody. Inspirujte svou volbou další čtenáře!