Výběr garážových vrat pečlivě zvažte a nechte si poradit

Výběr garážových vrat pečlivě zvažte a nechte si poradit

S příchodem jarního počasí se stavební společnosti začaly pouštět do rekonstrukcí rodinných domů, přičemž značnou pozornost si zaslouží i místo, kde bydlí váš čtyřkolý miláček. Správně, máme na mysli garážová vrata, na nichž se rozhodně nevyplácí šetřit, protože plní estetickou, praktickou i bezpečnostní funkci.

Garážová vrata představují výrazný estetický prvek, který by měl korespondovat s fasádou rodinného domu, okny, vstupními dveřmi a plotem, protože jinak by působila jak pěst na oko. Ovšem na první pohled nerozeznáte pevnost, odolnost a spolehlivost. V následujících řádcích se zaměříme na přednosti a úskalí jednotlivých druhů garážových vrat.

Křídlová vrata

Především v minulosti se používala křídlová vrata do garáže, která však mají období největší slávy dávno za sebou. I tak někteří jedinci nedají na tento typ dopustit, tudíž se stále najdou výrobci, kteří křídlovou variantu nabízí. Vyznačují se dlouhou životností, vysokou spolehlivostí a perfektní tepelnou izolací, což je však vykoupeno menším komfortem a potřebou mít před garáží dostatek místa pro otevření křídel.

Sekční vrata

Populární alternativou jsou sekční garážová vrata pyšnící se minimální hlučností a dlouhou životností. Dokonce bez problémů zvládnou i vysoké provozní zatížení. Obrovskou výhodou je, že se dají použít prakticky do jakéhokoliv otvoru, přičemž jednotlivé lamely se zasouvají pod strop, a tím pádem vrata nezabírají vůbec místo v garáži či před ní. O komfortní otevírání se postará pohon na dálkové ovládání, a tak nemusíte vylézat z auta, když potřebujete vrata otevřít a zavřít, čímž si ušetříte spoustu drahocenného času.

Rolovací vrata

Pro menší garáže se hodí i rolovací vrata navíjející se do hliníkového boxu umístěného nad otvorem. Stejně jako sekční provedení, tak i rolovací vrata se dají ovládat na dálku, což je skutečně pohodlné.

Posuvná vrata

Posuvná vrata disponují podobnou konstrukcí jako sekční, ovšem s tím rozdílem, že se nezasouvají pod strop, ale podél stěny do boku. Přejímají všechny vlastnosti, jako mají sekční garážová vrata, ale s tím rozdílem, že nemají příliš dobrou izolaci.

Výklopná vrata

Bytelnou konstrukcí se chlubí výklopná vrata. Jak už samotný název napovídá, vrata se vyklápí, a tak se nedoporučují v případě, že máte hned před garáží chodník, protože byste při otevírání zevnitř mohli kolemjdoucím ublížit. Oproti předchozím modelům nemají moc dobré izolační schopnosti, což je další nevýhoda, která mnohé odrazuje.

Jestliže vás čeká výběr garážových vrat, ale nevíte si vůbec rady, můžete si přečíst i podrobnější článek, který připravila společnost AW PLOTY. Pokud se budete řídit několika základními pravidly, rozhodně neprohloupíte.