Vybavení dílny, na které nesmí zapomenout žádný profesionál ani domácí kutil

Vybavení dílny, na které nesmí zapomenout žádný profesionál ani domácí kutil

Řada řemeslníků přesunula svoji činnost do domácích dílen. Je to způsobeno hlavně současnou situací kolem epidemie koronaviru, kdy je obecně lepší pracovat z domova. Navíc se díky tomu dají ušetřit provozní náklady, neboť není zapotřebí platit drahé pronájmy dílen. Abyste doma pro práci v dílně měli ideální podmínky, je nezbytně nutné si pořídit alespoň základní a patřičně kvalitní pomůcky a nábytek.

Pracovní stůl

K základnímu vybavení dílny, kterou si můžete doma vytvořit třeba z nepoužívané garáže, kůlny, případně jiných místností, bezesporu patří dílenský stůl neboli ponk. Využijí jej zejména truhláři, hodit se však může prakticky každému řemeslníkovi, který často pracuje se dřevem, plasty či kovy. Bytelný ponk poskytne dostatek prostoru pro manuální práci, lze na něj bez problémů umístit třeba také svěrák a další zařízení a pomůcky.

Dílenské skříňky – pevné a pojízdné

V dílně rozhodně nesmí chybět ani dílenské skříně a skřínky. Praktická je kupříkladu pojízdná dílenská skříňka. Tím, že je na kolečkách, lze s ní velmi snadno manipulovat a popojíždět dle vašich potřeb. Nemusíte tak neustále odbíhat pro nářadí, hřebíky a další spíše drobnější předměty, máte je pořád po ruce. Kromě toho je vhodné si do dílny koupit minimálně jednu klasickou dílenskou skříň, do níž uschováte objemnější předměty, potažmo pracovní či civilní oblečení nebo obuv.

Boxy na nářadí

Další chytrou pomůckou do dílny je bezesporu speciální box na nářadí. Zajistí, že veškeré potřeby budete mít pečlivě uschované a setříděné, takže je nebudete zdlouhavě hledat a přemýšlet, kde jste je minule nechali ležet. Do většího boxu na nářadí se vejdou například i kladiva, často používané zednické kladivo nevyjímaje.

Ušetřete místo uskladněním předmětů na zdi

V malých domácích dílnách občas nastává potíž s nedostatkem místa pro uložení a uskladnění všech věcí a pomůcek. Proto je dobré pověsit co nejvíce věcí na zeď, čímž si nezaberete zbytečně moc prostoru na zemi a můžete se po dílně lépe pohybovat. Vždy je však důležité, aby zejména těžké a ostré pomůcky a potřeby, které vás mohou lehce zranit, byly na stěnách a v poličkách dostatečně pevně ukotvené. Na bezpečnost práce je zapotřebí myslet i v domácích podmínkách.