Vestavěné skříně na míru - šikmý strop

Do místností se šikmým stropem je problém umístit kusový nábytek. Pokud chcete využít prostor, nezbývá, než objednat vestavěné skříně na míru.

Vestavěné skříně na míru - šikmý strop

Vestavěné skříně na míru se šikmou horní policí jsou třeba všude tam, kde je šikmý strop (místnosti v podkroví) a kde je nutné takové místo využít. Žádné seriově vyráběné skříně nenabízí provedení se šikmou horní deskou a ani to není možné. Úhel sešikmení se odvíjí od sklonu střechy a ten je v každé nemovitosti jiný.

Řešení skříně

Korpus je pro zákazníka jednoduchý - jde o maximální využití prostoru. Pro výrobce je to složitější - zaměřit takový prostor, aby kolem budoucí skříně nebyly žádné mezery, je někdy skoro nemožná věc. Řemeslníci při stavbě zdí a stropů v naprosté většině nerespektují takové maličkosti jako jsou pravý úhel nebo rovina dle vodováhy. V moderní zakázkové výrobě skříně zákazník ve většině případů netouží vyrobit skříně menší a vzniklé mezery zalištovat a tak výrobci skříně nezbývá, než být při měření velmi pečlivý..

Vnitřní rozdělení skříně je na zákazníkovi. Standardem jsou police, šatní tyče, šuplíky...

Řešení dveří skříně

Dveře skříně mohou být otevíravé nebo posuvné. Od posuvných dveří někdy architekt upouští, protože dveře v zavřené poloze nejsou v rovině a na výsledném designu je to znát. Dveře otevíravé skříně v provedení pro šikmý strop nejsou problém, pokud si uvědomíme, co se se dveřmi skříně při otevírání děje. Na přiložených fotografiích je realizace vestavěné skříně se sešikmeným stropem z leva do prava. Dveře pak musí být pouze "levé" (tzn. otevírají se z prava do leva). V opačném provedení dveří skříně by při otevírání okamžitě narazily do sešikmeného stropu. I při "levém" provedení nemohou být namontovány příliš ke stropu. Při otevření dveří skříně by vršek dveří opět narazil na strop viz poslední z přiložených obrázků.

Materiály

V popisovaném řešení skříně je na korpusy použito lamino - dezén bělený dub. Dveřní plochy skříně jsou polepeny kovolaminátem Homapal.

Autorem Michael Sibera, www.nabytek-sibera.cz