Vana nebo sprchový kout? Volba záleží na více faktorech

Vana nebo sprchový kout? Volba záleží na více faktorech

V rámci rekonstrukce koupelny je důležité vyřešit jedno velké dilema, které se týká volby mezi sprchovým koutem a vanou. A podle čeho se rozhodnout? Pokud nemáte tak velkou koupelnu, že si můžete dovolit obě možnosti, bude se vám hodit následující článek, který shrnuje přednosti, ale i nevýhody jednotlivých možností.

Velikost koupelny

V první řadě si promyslete, jestli vám velikost koupelny vůbec dává na výběr. Do malých koupelen jsou totiž obecně vhodnější spíše sprchové kouty, protože v porovnání s vanou nezaberou tolik místa. Do ušetřeného prostoru tak můžete snadno umístit například koupelnovou skříňku. Naopak pokud máte větší koupelnu, můžete se rozhodovat podle sebe. Stále však mějte na paměti, že vana zabere zhruba dvakrát tolik podlahové plochy v porovnání se sprchovým koutem. Hlavně v menších panelákových koupelnách přitom může být takový rozdíl zásadní.

Osobní preference

Někdo nedá dopustit na vany, ale jiný ocení spíše sprchový kout. A tak je to naprosto v pořádku. Během rekonstrukce se nezapomeňte zeptat na osobní preference také dalších členů domácnosti, ať jsou s novou koupelnou spokojení všichni. Moderní sprchové kouty mohou působit velmi elegantním dojmem. Kvalitní vany s přidanou zástěnou zároveň mohou velmi dobře posloužit i pro sprchování, takže poslouží jako dva v jednom. Navíc pokud máte děti nebo psa, může být právě koupání ve vaně o něco jednodušší.

Ekonomické hledisko

Při výběru vybavení do koupelny zapřemýšlejte i nad finanční stránkou. Nejde pouze o výběr konkrétní vany či sprchového koutu v daném cenovém rozpočtu, ale také o dlouhodobou spotřebou vody. Ta bývá při koupání o poznání větší v porovnání se sprchováním, což je potřeba vzít v úvahu. Pečlivě tak zvažte jednotlivé výhody či nevýhodou obou možností a pokuste se vybrat tu nejvhodnější pro vaši konkrétní situaci.