Tlumení dovírání dvířek, výsuvů, posuvných dveří..

Tlumení dovírání dvířek nebo šuplíků patří dnes k naprosté samozřejmosti v moderním nábytku. Tlumení je vlastnost kování, ve které došlo v posledních letech k největšímu rozvoji.

Tlumení dovírání dvířek, výsuvů, posuvných dveří..

Tlumení dovírání dvířek nebo šuplíků patří dnes k naprosté samozřejmosti v moderním nábytku. Tlumení je vlastnost kování, ve které došlo v posledních letech k největšímu rozvoji.

Proč tlumení?

Pokud jste ještě nikdy něměli tu čest vyzkoušet si např. tlumené dovření u šuplíku, nevíte o co přicházíte. Pokud už jste takovou věc zažili, asi nám dáte za pravdu, že už jiné šuplíky nebo dvířka nikdy nebudete chtít. Tlumení poskytuje komfort v podobě "ticha". Dvířka s tlumeným dovřením už nikdy nebouchnou při zavírání o korpus skříňky. Šuplík (dnes se spíše používá názvosloví: výsuv) s tlumeným dovíráním už nikdy nezpůsobí chrastění příborů v šuplíku při zasunutí.

S aplikací tlumících mechanismů se nejdříve začalo u šuplíků. Tam se v současné době podařilo výrobcům integrovat tlumiče přímo do výsuvů. (nemusejí být tedy dodatečně montovány na zásuvky). V oblasti tlumení dvířek se nabízejí tlumiče samostatně montované na korpus nebo speciální závěsy s tlumičem integrovaným.

Tlumení Hettich

Dříve firma Hettich používala plastové tlumící plynové válečky s vlastní příchytkou, pomocí které se "naklapla" na nábytkový pant (Intermat, Ecomat). Brzdící účinek válečku se začal projevovat v okamžiku, kdy se při zavírání dvířek opře montážní křidélko o píst. V této fázi dochází ke zpomalení pohybu a k plynulému dosednutí dvířka na korpus.. Tlumič byl na zadní straně opatřen štelovacím kolečkem, pomocí kterého bylo možné nastavit odpor pístu. Novinkou jsou panty Sensys (viz obrázek) firmy Hettich, které se podařilo tlumící mechanismus integrovat naprosto. Pro laika je tlumení "skryto".

Tlumení Blum

Společnost Blum používá pístový mechanismus, který dokáže svoji brzdnou sílu přizpůsobit síle vyvíjené zavírajícími se dvířky. Plastový váleček naplněný speciální tekutinou, se pohybuje po pístu, který je opatřen systémem otvorů, jimiž kapalina prochází. Tím dochází ke zpomalení jeho pohybu. Tento mechnismus s názvem Bluemotion se montuje dvěma způsoby: vloží se do vyvrtaného otvoru v čelní hraně korpusu, nebo se montuje na stěnu korpusu.

Tlumení dovírání se dnes používá ve všech místech nábytku. Není problém objednat i tlumené dovírání např. k velkým posuvným dveřím pro vestavěné skříně.