TEAK a další cizokrajné dřeviny pro výrobu nábytku

Ještě celkem nedávno řemeslníci zpracovávali jen dřevo, které rostlo v nejbližším okolí. Takovému dřevu se muselo přizpůsobit konkrétní opracování i druh vyráběného nábytku.

TEAK a další cizokrajné dřeviny pro výrobu nábytku

Ještě celkem nedávno řemeslníci zpracovávali jen dřevo, které rostlo v nejbližším okolí. Takovému dřevu se muselo přizpůsobit konkrétní opracování i druh vyráběného nábytku. Taková situace přetrvává do jisté míry i dnes, kdy se většina výrobců orientuje na místní dřeviny ať už z důvodu poptávky místních zákazníků nebo díky dostupné ceně. Existují ale u nás i firmy, které dokáží vyřešit i nestandardní poptávky zákazníku, kteří touží po nábytku z dřevin cizokrajných.

TEAK

Teak patří mezi u nás nejpoužívanější cizokrajné dřeviny. O Teak je mezi českými zákazníky největší zájem. Z Teaku se dříve vyráběly lodě. Je to velmi stálá dřevina, která se nekroutí, nepraská, je velmi odolná plísním a houbám, hmyzu. Teak obsahuje velké množství olejnatých látek, díky kterým patří mezi nepropustná dřeva, která jsou velmi stálá i v mokrém prostředí i bez další povrchové úpravy. Dobře snáší střídavě suché i vlhké prostředí. Vysoký obsah oleje navíc chrání i např. použité kování, takže v něm nerezaví hřebíky a jiný spojovací materiál. Z těchto důvodů je Teak přímo předurčen pro použití ve venkovním prostředí, u koupališť, venkovní terasy, zahradní nábytek apod..

Další dřeviny

V menší míře jsou používány i další dřeviny jak: IROKO, MAHAGON, AFZELIA, KOTO, KYEN-KYEN, DENYA, DANTA apod..

Cena nábytku z cizokrajných dřevin

U nábytku z cizokrajných dřevin je nutné kalkulovat s vyšší cenou, než u dřevin místních. U exotických dřevin (všeobecně) je cena materiálu až několikanásobně vyšší, než např. u českého dubového dřeva. Dále je třeba počítat s vyšší náročností při jejich zpracování. Většina z exotických dřevin má úplně jiné fyzikální vlastnosti - např. objemovou hmotnost, tvrdost apod..., což vede k rychlejšímu opotřebování nástrojů, k nadměrnému zanášení brusných pásů atd.. Proto při práci s nimi musí být použity speciální nástroje, speciální lepidla, speciální laky, což se pochopitelně odrazí do výsledné ceny nábytku.

Povrchové úpravy

Vzhledem k uvedeným vlastnostem cizokrajných dřev se jako povrchové úpravy provádí hlavně olejování. Pokud zákazník vyžaduje lakování, musí se použít speciální laky s dobrou přilnavostí k mastným povrchům.