Stylový nábytek

Je všeobecně známo, že český zákazník hledá nejlevnějí řešení a příliš se nestará o kvalitu nebo užitnou hodnotu. Stylový nábytek tak patří mezi ty méně prodejné.

Stylový nábytek

Jak dokazují nejrůznější průzkumy, v oblasti prodeje nábytku se u nás nejlépe daří především levnému dovozu a levnější tuzemské produkci. To potvrzuje i celkové zastoupení této komodity na trhu, kdy hlavně obchodní řetězce jsou přeplněny levným zbožím z lamina v co nejužší škále dezénů, aby se zákazník a prodejce nezdržoval "zbytečným" vybíráním. Naopak k sortimentu, který tu na rozdíl od jiných evropských státu takřka není vidět a který se v rámci celého nábytkového trhu poměrně málo dodává, patří tzv. dobový neboli stylový nábytek.

Podle českých prodejců, kteří se zabývají například dovozem a prodejem kopií historického nábytku z 18 a 19. st., tvoří skupinu potencionálních kupujících jen asi 5% z celkového množství koupěschopného obyvatelstva. Tento fakt není údajně způsoben výslednou cenou (komponenty a polotovary jsou dováženy ze zemí s levnou pracovní silou - a tak prodávaný nábytek patří do střední cenové skupiny), tak spíše určitými historickými souvislostmi, které způsobují, že takové styly nábytku nepatří v naší zemi k preferovaným. Úplně jiný vztah ke stylovému nábytku mají třeba Angličané, kde patří stále k vyhledávaným.

Dalším důvodem špatné prodejnosti stylového nábytku opravdu může být cena. Je všeobecně známo, že český zákazník hledá nejlevnějí řešení a příliš se nestará o kvalitu nebo užitnou hodnotu. Také jsou u nás na trhu zastoupeny ve velké míře napodobeniny stylového nábytku. Hlavním materiálem v takovém případě je lamino a čelní plochy z foliované MDF. Takový nábytek se dováží nejvíce z Polska a Španělska. I když se jedná o výrobky, které z historického hlediska neodpovídají našemu středoevropskému stylu a vkusu, rozhodující je pro českého zákazníka hlavně cena.

I když se stylový nábytek prodává u nás v menší míře, existuje tu určitý počet českých firem, které na výrobě stylového nábytku postavili svoji živnost a jsou v prodeji úspěšní. Vzhledem k tomu, že stylový nábytek je nábytek z masivu a je doplněn o různé ozdoby a pod.. které vyžadují velký objem ruční práce, patří takový nábytek k těm finančně náročnějším. Stylový nábytek si hledá zákazníky mezi těmi, kteří jeho výhody dokáží ocenit.