Stoly - spojové kování

Na správnou funkci jídelního stolu mají vliv nejen ergonomické parametry, zejména výška a velikost plochy, ale přirozeně i stabilita a tuhost celé konstrukce.

Stoly - spojové kování

Na správnou funkci jídelního stolu (jídelní stoly z masivu) mají vliv nejen ergonomické parametry, zejména výška a velikost plochy, ale přirozeně i stabilita a tuhost celé konstrukce. Mezi faktory, které zásadním způsobem ovlivňují tuhost a z dlouhodobého hlediska tedy i životnost stolu, patří jak vhodné rozměrové dimenzování a s ohledem na použitý materiál také způsob provedení konstrukčních spojů. U klasických stolů z masivu se jedná především o spoje mezi nohami a luby.

Sháníte stůl? Obrovský výběr stolů ZDE

 

Zákazník je při výběru stolu odkázán na kvalitu zaručovanou výrobcem. Existují naštěstí zákonné předpisy, které zaručují právo na nákup bezpečného výrobku a v tomto ohledu musí také každý výrobce poskytovat minimální dvouletou záruční dobu. To si naši výrobci v naprosté většině uvědomují a proto u konstrukcí stolů vycházejí z tradičních ověřených konstrukcí nebo používají speciální k tomuto účelu určené kování. U mnoha prodejců je ale vidět, že si toto neuvědomují výrobci a dovozci levného nábytku. Některé konstrukce jsou odsouzeny pouze k tomu, aby zákazníkovi přidělávaly starosti...

Stoly pevné

Základní rozdělení stolů dle konstrukce je na pevné - nerozebiratelné a stoly rozebiratelné - v demontu.  Z tohoto rozdělení také vyplývají použitelné kontrukce. V případě pevných stolů jsou použity na spoje mezi nohou a lubem bukové kolíky a truhlářské lepidlo. Nevýhodou je špatná manipulace při převozu, přenášení apod..

Stoly v demontu

Stoly, které umožňují rozebrání jsou lepší z důvodu samotného snadnějšího nákupu. Takový stůl snadno přestěhujete. Na samotné konstrukce je k dispozici mnoho variant provedení. Nejrozšířenějším je spojení lubů pomocí kovových trnů lisovaných nebo ohýbaných z ocelových plechů. Zde se mohou pro připevnění k noze použít buď kombinované šrouby (vrut a metrický závit) pro zavrtání přímo do nohy nebo metrické šrouby pro zašroubování do předem zapuštěného válečku.

Na přiloženém obrázku jsou plechy, které dodává firma Hettich. Jsou levné, spolehlivé a bezproblémové. Výrobcům nábytku usnadňují rychlou, málo pracnou a kvalitní alternativu k dřevěným rohům, které se používali dříve.