Sprchový kout – jak si vybrat ten pravý?

Sprchový kout – jak si vybrat ten pravý?

 

Žijeme ve zrychlené době. I doma se podřizujeme mimořádnému časovému tempu, když upřednostňujeme praktická, efektivní a rychlá řešení. To vše stojí za rostoucí oblibou sprchových koutů, které jsou komfortní, přitom operativní a ještě úsporné. Dnes jsou nedílnou součástí návyků osobní hygieny většiny z nás. 

Sprchový kout hraje prim

Jistě, koupání ve vodě je nadmíru příjemným očistným a relaxačním rituálem. Sprchování, zvláště ve sprchovém koutě, je však mnohem jednodušší a praktičtější. Nabízí očistu s menší spotřebou vody, navíc je pohodlnější pro osoby s omezenou hybností. Na druhé straně se i sprchový kout může stát místem relaxace podobně jako vana, jen si vybrat ten pravý.

Kvalitní sprchové kouty mají při dlouhodobé životnosti minimální nároky na údržbu. Je nespočet důvodů, proč si pořídit sprchový kout. Samotné pořízení, resp. výběr konkrétní varianty však není zcela lehkým úkolem.

Že je to jednoduché? Omyl!

Vybrat si sprchový kout není jen tak, a to i díky velmi pestré paletě mnoha výrobců a značek. Jednotlivé varianty se od sebe liší v celé řadě parametrů, nejde jenom o ty rozměrové. Na výběr jsou rozličná prostorová a tvarová řešení, ale i materiály, různé funkce a v neposlední řadě samozřejmě také design.

Kde začít?

Pokud jde o sprchové kouty, začít byste měli ve své vlastní koupelně. Právě o tu přece jde, ne?

Velikost koupelny a její dispozice jsou prvním kritériem při výběru sprchového koutu. Od volného prostoru se odvíjí také rozměry sprchového koutu. Pokud máte dostatek prostoru, platí – čím větší, tím lepší. Více místa udělá sprchování pocitově příjemnější, větší prostor vzbuzuje také pocity bezpečnosti. Pokud nemáte dost místa, můžete ho opticky zvětšit transparentním sklem.

Asi nejrozšířenější jsou sprchové kouty o rozměrech 90 × 90 cm, ale k dostání jsou i mnohem větší, dokonce i v atypických rozměrech, kdy je jedna strana delší než druhá. 

Na vaničce záleží

Rozměry sprchového koutu definuje i hloubka vaničky. Pokud je vyšší, slouží často i jako vana pro děti. Ty nejnižší vaničky mají kolem třech centimetrů a jsou považovány za bezbariérové. Nakonec však přichází v úvahu i varianta sprchového koutu bez vaničky, která se dnes opět dostává do módy spolu s minimalistickým designem. Sprchové kouty bez vaničky jsou vybavené žlabem s roštem a napojením na sifon. Oproti klasickým koutům s vaničkou jsou náročnější na instalaci.

Od klasické smaltové vaničky se ustupuje směrem k vaničce akrylátové. Vanička však může být vyrobena i z tzv. umělého kamene s vynikající pevností a stabilitou. Taková vanička je vykoupena podstatně vyšší hmotností, a tím i ztíženou instalací. Vyšší hmotnost je typická i pro vaničky žulové či keramické, které jsou také k dostání.

Jaký prvek je nejrizikovější?

Jaká část sprchového koutu je nejvíce namáhaná? Jaká část musí spolehlivě fungovat a vydržet jakékoliv opotřebení nehledě na to, zda se sprchuje rozumný dospělý člověk, motoricky omezený senior nebo rozverné dítě? Jsou to dveře, které byste při výběru rozhodně neměli podceňovat. Budete-li na dveřích do sprchy šetřit, můžete čekat, že se opotřebí mnohem rychleji, než vám bude milé. Nemusejí vydržet zdaleka tak dlouho jako samotný sprchový kout, mohou vám přidělat mnoho vrásek na čele kvůli zadrhávání nebo netěsnostem.

Při výběru se na dveře zaměřte! Ať již zvolíte klasické otočné (pantové), zalamovací nebo shrnovací otevírání, nebo upřednostníte dveře posuvné, kvalitní pojezdy nebo panty by měly být samozřejmostí. Záleží také na výplni dveří, která spoluurčuje konkrétní systém otevírání.

Jak to vypadá?

Právě výplně dveří se významně podílejí na celkovém vzhledu sprchového koutu. Nejde jenom o tvar, ale také materiál. Nejčastěji se využívá plast, průzračné, kouřové nebo broušené sklo. Čemu dáte přednost?