Silné magnety se i ve vaší domácnosti budou hodit

Silné magnety se i ve vaší domácnosti budou hodit

Magnetická síla vždy pomáhala lidem v nejrůznějších situacích. Ani dnes tomu není jinak. Moderní silné neodymové magnety mají v domácnosti či klidně i ve firmě spoustu využití. Sloužit mohou například jako vynikající pomocníci při věšení obrazů, zarážky do dveří, výborné jsou i při hrách s dětmi anebo s nimi můžete bez problémů vytáhnout jakékoli kovové předměty z míst, kam se lze velmi složitě dostat. My si silné magnety nejprve představíme a následně se zaměříme právě na jejich praktické využití.

Jak vznikají silné magnety?

Neodymové silné magnety jsou také označovány jako NdFeB a jedná se o sloučeninu železa, boru a neodymu. Když je porovnáme s klasickými feritovými nebo samarium-kobaltovými magnety, zjistíme, že jsou mnohem silnější, nicméně mají sklony ke snadnému korodování. Povrchová úprava poplastováním, zinkováním anebo pryskyřicí ovšem i tuto vlastnost eliminuje. Pokud budete chtít magnety schopné vydržet i vysoké teploty, pak volte variantu AlNiCo, jež vznikla sloučením kobaltu, železa a niklu.

Síla na vaší straně

V současnosti se jedná o úplně nejsilnější magnety, jež se na trhu vůbec nacházejí. I proto je jejich využití multifunkční. Dokážou bez problémů unést klidně i tisícinásobek své vlastní hmotnosti. Pokud tedy potřebujete skutečně velkou magnetickou sílu, máte ji mít. Seženete je navíc levněji než samarium-kobaltové magnety.

Využijete je všude

Spadly vám klíče do kanálu? Jestliže vlastníte neodymové magnety, pak nemáte žádný problém. Během pár vteřin je budete mít opět v ruce. Výborné jsou třeba i při protahování kabelů přes zeď. Na jedné straně kabel zasunete a na druhé vám jej přitáhne magnet. Máte-li ve zdi šroubky, svorky nebo cokoli jiného, bez potíží je najdete, a to i pod omítkou. I úplně obyčejnou zeď můžete proměnit v magnetickou tabuli. Výborné jsou i jako magnetické úchyty. Uchytit s nimi lze i světlo. Své využití si zkrátka najdou skoro všude.