Šatní skříně - rozměry

Nejčtenější

Aby vám šatní skříně skutečně dobře sloužily, je dobré dodržet vhodné rozměry. Ty vyplývají z rozměrů vašeho oblečení. Je dobré například, aby vnitřek šatní skříně byl široký na 2 nebo 3 složená trička. Když bude široký na 2,5 trička, zbytečně budete plýtvat prostorem a také finančními prostředky. Větší skříň stojí logicky více, než menší..

Šatní skříně - rozměry

 

Přeměřte prostor

Pečlivým přeměřením prostoru pro šatní skříň by mělo začínat každé rozhodování. Špatně objednaná skříň se může vrátit nebo vyměnit prodejci, jsou to ale zbytečné náklady na víc. Věnujte pozornost takovým maličkostem jako jsou například radiátory. Ty by měly zůstat volně přístupné i z boku (kvůli odvzdušnění a ovládání). Myslete na otevírání dveří do místnosti - aby například klika nevrážela do nové skříně apod...

Ve smyslu vlastních rozměrů šatní skříně nás nejvíce zajímají:

  • hloubka šatní skříně

  • šířka a výška skříně

  • tloušťka jednotlivých stěn a polic skříně
     

Hloubka šatní skříně

Pro skladování oblečení na ramínku záleží, jestli je šatní tyč rovnoběžně se zády skříně. Pak je vhodná standarní hloubka 60 cm.

Šatní tyč také může být kolmo k zádům skříně. Potom může být hloubka skříně dána jinak. Například hloubkou složených triček. Oblečení na ramínkách je pak skladováno za sebou. (Kvůli lepší přehlednosti jsou takové držáky na ramínka většinou výsuvné.

Hloubka skříně na složená trička, košile, kalhoty by měla být okolo 45 cm.

Šuplíky (výsuvy) - hloubky šuplíků už nejsou tak důležité. Slouží ke skladování spíše drobného oblečení - šály, ponožky apod. Takové věci můžete v šuplíku vhodně přeskládat a využít jeho prostor na maximum.

Šířka a výška skříně

Jak už je výše napsáno, promyslete, co budete ve skříni skladovat a dle toho zvolte vhodnou šířku. Výška šatní skříně je důležitá hlavně pro děvčata s dlouhými kabáty. Kabáty jsou většinou dlouhé okolo 140 cm. Minimální výška uvnitř by měla být okolo 150 cm. Vše ale záleží na konkrétním provedení skříně. V naprosté většině případů prodejci u skříně uvádějí její vnější rozměry. Ty jsou důležité pro umístění skříně. Zajímejte se u prodejce o vnitřní rozměry - ty jsou ovlivněny tlošťkou stěn, výškou soklu, vzdáleností šatní tyče od půdy skříně. (půda skříně = horní vrchní díl).

Tloušťka materiálu

Píše se o tom, že tloušťky 15 nebo 16 mm je málo. (Dalo by se říci, že standardní tl. je 18mm) Spíše ale záleží na tom, jak konstruktér skříň navrhl a jak kvalitní materiál použil. Jsou rozdíly v kvalitě třeba lamina stejné tl., ale od jiných výrobců. Opět platí zlaté pravidlo: nakupujte u dlouhodobě ověřených prodejců! Sami totiž nemáte šanci vnitřní kvalitu materiálu na pohled poznat.

Bez obav je možné šatní skříně vybrat na t-nabytek.cz v kategorii šatní skříně.