Ruční pily a jejich rozdělení

Přestože trh nabízí pestrou škálu elektrických a motorových přístrojů k rozdělování materiálů...

Ruční pily a jejich rozdělení

Přestože trh nabízí pestrou škálu elektrických a motorových přístrojů k rozdělování materiálů, klasické ruční pily mají v domácnostech stále nezastupitelnou roli. Příznivé ceny, snadné uskladnění a minimální hluk. Přesně tak by se daly charakterizovat ruční pily, které vás nezradí při výpadku elektřiny.

Ruční pila nachází uplatnění především na zahradách a kolem chat, kde není dostupná elektrická energie. Význam mají také v domácí tesařské dílně a při různých opravách a kutilských pracích. S ruční pilou je spjata určitá námaha, nicméně tento nedostatek je vyvážený snadnou manipulací a dlouhou životností.

Z nejširšího hlediska se ruční pily rozdělují na zahradnické a stolařské. Ovšem výrobci mají ve svých produktových portfoliích ještě pily na kov, polystyren, laminát či pórobeton.

Zahradnické pily

Léty osvědčenou variantou zahradnické pily je univerzální oblouková pila, která se používá k řezání suchého a syrového dřeva. Nespornou výhodou je možnost řezání ve dvou, čímž se námaha rozdělí mezi dvě osoby. Zahradnické pily, jež mají vyměnitelný list, se používají zejména při zpracovávání palivového dříví.

Pakliže potřebujete menší provedení, potom se vám nabízí jednoruční oblouková pila. Slouží k prořezávání větví střední velikosti. Na významu neztrácí ani zahradnická pila s napínací pákou, se kterou je snadnější prořezávání stromů a keřů. A posledním typem zahradnické pily je prořezávací pila na tenké větve.

Stolařské pily

V domácí dílně by neměly chybět stolařské pily, které se ještě rozdělují na dílčí podkategorie. První variací je čepovka, která slouží k přesnému a jemnému řezu. Čepovky se využívají pro přesné úhlové řezy v pokosnici (plastová či dřevěná šablona k řezání pod úhlem 45° a 90°). K dostání jsou čepovky rovné a s vyhnutou rukojetí.

Velké popularitě se těší ocasky s úzkým a širokým lisem. Vyrábí se buď s otevřenou, nebo uzavřenou rukojetí. Ocasky jsou určené k rychlému řezání dřeva a plastu.

Rámové pily

Arzenál nářadí byste měli obohatit o rámové pily, které nabízí záměnu pilových listů se šikmým a rovným ozubením. Dle potřeby si můžete list různě natáčet. Rámové pily se používají při výrobě nábytku a nesmí chybět žádnému kvalitnímu truhláři. Při této práci se používá konkrétně rozsečka, osazovačka a vykružovačka.

Pily na kov

V neposlední řadě existují pily na kov a železo, které slouží k prořezání barevných kovů a oceli. S touto pilou je možné řezat také plasty. Existuje pestrá škála pilových listů, přičemž většinou se jedná o oboustranné varianty. K zakoupení jsou také speciální pily, které využijete při dělení pórobetonových bloků a izolačních desek.

Pakliže hledáte profesionální internetový obchod, který nabízí ruční pily, doporučujeme obrátit se na PilinaMarket.cz.