Rozebiratelný spoj skříně

V následucím článku se podíváme na jeden z možných způsobů jak spojit deskové díly například skříně tak, aby byly rozebiratelné. Rozebiratelné kovaní je vhodné zejména tam, kde potřebujeme spojit velké dílce a jejich klížení by bylo velmi obtížné nebo úplně nemožné. Následující způsob umožní pomoci malé finanční investice dosahovat naprosto profesionálních výsledků i v "kutilských" podmínkách...

Rozebiratelný spoj skříně

Autor: Michael Sibera

Připojené obrázky dokumentují princip rozebiratelného spoje. Funkce je jednoduchá: přisadit desky k sobě a pootočit středem spojovacího kování. Právě tím pootočením najede kování na osazený kolík a desku skříně pevně přitáhne k dalšímu dílu skříně.

Kování se vyrábí kovové i plastové. Plastové je samozřejmě levnější. Na větší skříně ale nedoporučuji! Na dotažení kování používejte výhradně obyčejný (nepozidrivní - šroubováky s dalšími výstupky v místě styku se šroubem) křížový šroubovák vhodné velikosti a šroubujte naprosto kolmo ke kování. Zničit hlavu šroubu kování je poměrně jednoduché. Ale o to složitější je pak náhrada kováním novým!

Vytvořte si vlastní šablonu

Logicky je nutné aby kování i kolík byly ve správném místě. Toho docílíte použitím šablony. Tu si můžete vyrobit i sami z "něčeho" co je silné cca 6 mm (například 2 sololity slepené chemoprénem...).

Forstnerův vrtám na nábytek-dnes.czDo pásku vyvrtáte otvory Forstnerovým vrtákem průměru 20 mm ve vhodných rozestupech. K výrobě je nutné si ještě pořídit speciální vrták průměru 5 mm s otočným pouzdrem.

 

Rozebiratelný spoj skříně na nabytek-dnes.cz Otočná část má průměr také 20 mm a přesně zapadne do šablony a středící vrták vyvrtá přesně uprostřed otvor 5 mm na kolík kování. (stějně tak si můžete vyvrtat otvory pro kolíky stavitelných polic skříně). Pro určení místa stahovací části kování použijte stejnou šablonu a speciálním vrtákem s otočným pouzdrem pouze naznačte střed otvoru. Otvor do lamina pak vrtejte ve stojanové vrtačce opět Forstnerovým vrtákem průměru 20 mm.

 

Když si pečlivě a správně připravíte šablonu a budete trochu pečlivý při vrtání, dosáhnete profesionální kvality a přesnosti (přesnost bude daleko vyšší, než u skříní prodáváných v IKEA, kde 1mm vůbec nehraje roli. A to si myslím, že IKEA patří v pečlivosti výroby ještě k těm lepším...)

Samozřejmě je tu také možnost nákupu šatní skříně i šatní skříně s posuvnými dveřmi v našem shopu. Všechny skříně nabízíme za velmi dostupné ceny a s dopravou zdarma. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat!